• USD 2,8303
  • EURO 3,1042
  • ALTIN 101,8270
  • PETR 50,2300
  • BONO 9,8800

Zatürreden Çocukları Korumanın Yolları

Her yıl 7 bin çocuğun yaşamını yitirmesine neden olan zaturre için alınabilecek bazı önlemler haberimizin devamındadır.
11 Kasım 2015 Çarşamba 12:51

Zatürreden Çocukları Korumanın Yolları

Kışın etkileri yavaş yavaş artarken uzmanlardan özellikle çocuk sağlığı için önemli uyarılar gelmeye başladı. Uzmanlar çocukları zatürreden korumanın önemine değindi. Yapılan araştırmalarda her yıl 5 yaş altı yaklaşık 7 bin çocuğun zatürreden hayatını yitirdiği görülmektedir. Bu hastalık için alınacak önlemler haberimizin devamında mevcuttur.

Uzmanlar, çocuk solunum yolu hastalıklarının dünyada en sık görülen hastalık grubu olduğu belirtti. Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Baki, zatürreenin de alt solunum yolu hastalığı olduğunu belirtti.

Çocuklar tehlike altında

Zatürreenin akciğer iltihabı anlamına geldiğini ifade eden Baki, 'Türkiye alt solunum yolu hastalıklarında 5 yaş altı çocuk ölümlerinde birinci sırada yer alıyor. Dünyada her yıl 12 milyona yakın çocuk ölüyor ve bunların yüzde 28'ini zatürree kaynaklı ölümler oluşturuyor. Ülkemizde de 2 ay ile 5 yaş grubundaki çocukların ise yüzde 30'una yakını bu hastalıktan hayatını kaybediyor. Her yıl ülkemizde 5 yaş altında 7 binden fazla çocuk zatürree nedeniyle hayatını kaybetmektedir' dedi.

Ölüm oranı yüksek

Türkiye'de 5 yaş altı ölüm hızının da diğer ülkelere oranla yüksek olduğunu anlatan Baki, '5 yaş altı ölüm hızı İtalya'da binde 4, Yunanistan, Fransa ve Almanya'da binde 5, Türkiye'de ise binde 35 civarındadır' dedi.

Hastalığın belirtileri

Prof. Dr. Baki, ailelerin de zatürree konusunda dikkat etmesi gerektiğini belirterek, 'Öksürük, ateş, hırıltı, nefes darlığı ve solunum sayısının artması zatürree belirtisi olabilir. Aileler bu konuda bilinçli davranmalı. Eğer bir çocuğun ateşi varsa ilk iki ay içerisinde solunum sayısı dakikada 60'ın, 2 ve 12 ay arasında 50'nin, 1 ve 5 yaş arasında da 40'ın üzerinde ise çocukta zatürree olma ihtimali çok yüksektir. Zatürreede önemsenmesi gereken bir hastalıktır' dedi.

Sağlık tedbirleri

Zatürreenin günümüzde başarıyla tedavi edildiğini belirten Baki, zatürreeden korunmak için genel sağlık tedbirlerine uyulmasının önemli olduğunu anlattı.

Aşı en önemli koruyucu

Zatürreden korunmada aşının da önemli bir rol oynadığına dikkati çeken Baki, sözlerini şöyle tamamladı: 'Sağlık Bakanlığımızın mevcut aşı takviminde yer alan pnömokok aşısının, hastalığın önlenmesindeki yeri ve önemi aileler tarafından tam öğrenilmeli. Çocuklarımızın aşılarının tam yaptırılması, zatürree hastalığının önlenmesinde en önemli koruyucudur. Tedaviye geç kalındığında ölümlere neden olabilen ancak tedavisi mevcut olan bu hastalıkta aileler bilinçli olmalı. Çocuğun ateşi varsa, sık nefes alıp veriyorsa, göğüs kafesinde çekilmeler oluyor ve çocuk beslenemiyorsa, sağlık

kuruluşuna başvurulmalıdır.'


YORUMLAR

300 karakter kaldı