• USD 2,8303
  • EURO 3,1042
  • ALTIN 101,8270
  • PETR 50,2300
  • BONO 9,8800

Yunanistan'a Kaçmak İsteyen 18 Göçme Hayatını Kaybetti

Facia sonucunda 18 kişi hayatını kaybetmiş bulunmaktadır. Ölenlerin 10'u çocuk olurken 18 ölü haricinde 14 kişi de kurtulmuş bulunmaktadır.
19 Aralık 2015 Cumartesi 14:50

Yunanistan'a Kaçmak İsteyen 18 Göçme Hayatını Kaybetti

Ege de yaşanan facia dünya gündeminde yer almış bulunmaktadır. Bodrum'dan Yunanistan'a doğru yola çıkan tekne de bulunan göçmenler Ege denizinde can pazarı yaşamış bulunmaktadır.

Muğla'nın Bodrum ilçesine bağlı Yalıkavak mahallesi Küdür mevkiinden saat 23.00 sıralarında bindikleri 14 metrelik ahşap tekne ile Yunanistan'a ait Kilimli adasına geçmeye çalışan ve aralarıda Suriye , Irak ve Pakistanlı göçmenlerin bulunduğu tekne sahilden açıldıktan 2 mil sonra Yalıkavak açıklarındaki Kiremit adası yakınlarında alabora olarak battı.

Batan tekneden duyulan çığlıkları nedeniyle bölgedeki balıkçıların haber vermesi üzerine olay yerine giden sahil güvenlik ekipleri batan teknedeki 18 kişinin cesedine ulaşılırken, 14 kişi de kurtarıldı. Kurtulanlar önce Yalıkavak marinaya oradan ambulanslarla Bodrum Devlet Hastanesi ile ilçedeki özel hastanelere kaldırıldı. Kurtarılanların çoğunun hipotermiye girdiği ve durumlarının ağır olduğu belirtildi.

Suriyeli kaptanın kullandığı teknenin eski olması nedeniyle su aldığı ve alabora olduğu teknede yaşanan panik nedeniyle facinanın yaşandığı belirtildi. 18 göçmenin cesedi önce Bodrum Devlet Hastanesi'ne ardından otopsi yapılmak üzere Muğla Adli Tıp Kurumu'na gönderildiği belirtildi.

20 kişi son anda ölümden döndü

Olayın ardından sahil güvenlik ekipleri denizde arama kurtarma çalışmalarını sürdürmeye devam ettiği belirtildi. Göçmenler kişi başı üçer bin dolar verdikleri ve yelkenli yat için anlaştıklarını ancak buluşma noktasına gelindiğinde eski bir tekne ile karşılaşınca itiraz ettiklerini ve organizatörlerle yaklaşık bir saat tartıştıkları yaklaşık 20 göçmenin de tekneye binmekten son anda vazgeçerek Bodrum şehir merkezindeki pansiyonlara geri döndükleri öğrenildi.

Ege'de 18 ölümlü faciada kurtulan Suriyeli kaptana gözaltı

Muğla'nın Bodrum İlçesi'nden denize açılan farklı milletlerden 32 göçmenin içinde bulunduğu 14 metrelik teknenin alabora olması sonucu, 18 kişinin öldüğü faciada; yaşamını yitirenlerden 10'unun çocuk olduğu öğrenildi.

Faciadan kurtulan 14 kişiden 11'inin tedavisinin sürdüğü, olayla ilgili Suriye uyruklu kaptanın gözaltına alındığı belirtildi. Ayrıca yolculuk için kullanılan teknenin 1 hafta önce Bodrum kıyılarından çalındığı belirlendi. Kabinde ölen kadınlardan birinin 4 aylık bebeğini emzirir ve sarılmış halde bulunduğu öğrenildi.


YORUMLAR

300 karakter kaldı