• USD 2,8303
  • EURO 3,1042
  • ALTIN 101,8270
  • PETR 50,2300
  • BONO 9,8800

Yeni Piiler Normal Pillerden 5 Kat Daha Dayanıklı Olacak

Önümüzdeki senenin başlarında çıkacak olan piller eski tarz pillerin 5 katı daha dayanıklı olacak.
09 Kasım 2015 Pazartesi 14:48

Yeni Piiler Normal Pillerden 5 Kat Daha Dayanıklı Olacak

Gelişen teknoloji ile üretilen cihazların en önemli sıkıntısı pillerdir. Bu konunun farkında olan uzmanlar pil teknolojisinde de büyük adımlar atmaktadır. Yeni çıkacak olan pillerin normal lityumiyon pillerden beş kat daha fazla enerjiye sahip olacak. Bu pillerin önümüzdeki yılların başında çıkacağı haberi verildi.

Mevcut lityum-iyon pillerden beş kat veya daha fazla enerji depolayabilen bir pil önümüzdeki yılın başlarında elimizde olabilir.

Prieto Battery, geçerli pillerden daha fazla lityum iyon tutabilen, yeni malzemelere dayalı bir 3D solid-state pil yapısı geliştirdi. Şirket kurucusu Amy Prieto, yeni pilin aynı zamanda daha az yanıcı olacağını belirterek daha hızlı şarj sağlayacağını söyledi. Ürün giyilebilir aksesuarlar ve PC'lerin yanı sıra, güneş panelleri gibi büyük ürünlere de uyumlu olacak.

Yeni pil için yıllardır bir araştırma süreci içersinde olan Prieto Battery, teknolojiyi ticarileştirmek adına hafta başında Intel Capital'den miktarı açıklanmayan bir yardım aldı. Prieto, 2017 yılına kadar giyilebilir ürünler ve bilgi işlem cihazlarına ulaşabilecek bir pil geliştirmek için Intel'le ortak bir çalışma yürütüyor.

Şirketin önümüzdeki yıl yeni teknolojiye sahip pilin erken bir örneğini piyasaya sunabileceği belirtilirken, Amy Prieto'nun uzun vadeli planının güneş enerjisi ve rüzgar çiftlikleri için ucuz ve kararlı piller oluşturmak olduğu ifade ediliyor.


YORUMLAR

300 karakter kaldı

İlgili Konular