• USD 2,8303
  • EURO 3,1042
  • ALTIN 101,8270
  • PETR 50,2300
  • BONO 9,8800

Uzayın İnsan Yaşamına Etkileri Araştırması Devam Ediyor

Astronotlar ile yapılan araştırmalara göre dünya dışında yaşayan insanların yaşamı nasıl.
17 Aralık 2015 Perşembe 13:48

Uzayın İnsan Yaşamına Etkileri Araştırması Devam Ediyor

Uzay denilince akla direk bilimsel araştırmalar gelmektedir. Ancak bir insan dünyayı dışarıdan görerek yaşasa neler olabilirdi? İşte bu konuda yapılan araştırmaya göre uzayda bulunan kişilerin dünyayı dışardan görerek yaşaması psikolojik sorunlara neden olabileceği şeklinde açıklamalar yapıldı. İşte son yapılan araştırmalara göre varılan açıklamalar şu şekilde olmaktadır.

Ancak uzayda 6 ay kalmanın etkileri yalnızca fiziksel değil.

Jackson, uzaydan dönen bütün astronotların aynı şeyi söylediklerini belirtiyor.

'İnsanı gerçekten değiştiren şey, dünyayı oradan görmek oluyor. Gördüğümüz tüm fotoğraflar, izlediğimiz videolar bir yana, o görüntüyü insan kendi gözleriyle görmeden gerçek anlamda takdir edemiyor. Ve bu da uzay istasyonu ekibinde derin etkiler yaratıyor. Tim'de nasıl bir etki yarattığını da döndüğünde göreceğiz.' diyor Libby Jackson.

Yeryüzünü uzaydan görmenin insanda yarattığı etkiye, 'kuşbakışı etkisi' deniyor.

Eski astronot Michael Lopez-Alegria, uzayda iken görülenleri anlamanın büyük bir yoğunluk taşıdığını söylüyor.

Lopez-Alegria, 'Tüm insanlık tarihinin yaşandığı yeri, orada, aşağıda görmek büyük etki yaratıyor. Bir gerçek olduğunu görmek... Gezegenin boyutlarının yanı sıra, insan varlığının etkilerini de görüyorsunuz. Hava kirliliğini, çevre kirliliğini, ormanların yitirilmesini, sulak alanların çok daha küçülmüş olduğunu... Gezegenin ne kadar hassas olduğunu, ekolojik sistemin kırılgan dengelerini daha iyi farkediyorsunuz. Ekosistemin ve sürdürülebilirliğin ne denli önemli olduğunu daha iyi anlıyorsunuz.' diyor.


YORUMLAR

300 karakter kaldı