• USD 2,8303
  • EURO 3,1042
  • ALTIN 101,8270
  • PETR 50,2300
  • BONO 9,8800

Türkiye'nin Talebi Üzerine Savaş Uçakları İncirlik'e Geldi

MATO üyesi ülkemiz hava alanı devriyesi içinABD'den 12 tane uçak istemiş. Türkiye'nin Talebi Üzerine Savaş Uçakları İncirlik'e Geldi
11 Kasım 2015 Çarşamba 12:06

Türkiye'nin Talebi Üzerine Savaş Uçakları İncirlik'e Geldi

Nato üyesi ülkemiz İncirlik hava üssünde kullanılmak üzere ABD'den 12 adet uçak istemiş. F- 15C tipi uçaklar Türkiye'nin talebi üzerine gönderilmeye başlandı. İstenilen 12 uçaktan 6 tanesi hava üssüne gönderildi. Bu uçaklar İncirlik'te Türk hava sahası kontrol ve hava devriyesi görevini yapacak.

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Peter Cook düzenlediği basın toplantısında, bu aybaşında İncirlik Üssü'ne 12 adet F-15C tipi savaş uçağı göndereceklerine dair açıklama yaptıklarını ve bunların 6'sının geldiğini açıkladı.

Üsse konuşlanan uçakların F-15C tipi olduğunu belirten Cook, 'Bu uçaklar NATO müttefikimiz Türkiye'nin yaptığı talep üzerine gönderildi. Uçaklar Türkiye'nin hava sahasının korunmasını güçlendirecek. Bu uçaklar, Türk hava sahasında kontrol, hava devriyesi görevi yapacak' diye konuştu.

'IŞİD'E KARŞI ORTAK OPERASYON'

Cook, ayrıca kalan altı uçağın yakında İncirlik'e gideceğini, bu uçakların da F-15E tipi olduğunu ve IŞİD karşıtı mücadele kapsamında görev alacaklarını söyledi. Sözcü Cook, 'Bu uçakların sayısı ve gidiş zamanı hakkındaki tüm detaylar henüz belirlenmedi' ifadesini kullandı. Cook, Türkiye ile hava operasyonları dışında IŞİD ile mücadelenin Türkiye'nin sınırları boyunca en etkin şekilde nasıl yürütüleceğine dair seçenekler hakkında diyalog içinde olduklarını kaydetti.


YORUMLAR

300 karakter kaldı