• USD 2,8303
  • EURO 3,1042
  • ALTIN 101,8270
  • PETR 50,2300
  • BONO 9,8800

Telefonlarda Gece Görüşü Özelliği Gelmektedir

Kamera kalitesinde sınır tanımayan cihazlara gece görüşü özelliği de gelecektir. Yakın zamanki teknoloji ile şuan karşılaştırıldığında telefon kameralarında yaşanan üst seviye gelişme son bilmeden devam etmektedir.
20 Kasım 2015 Cuma 19:03

Telefonlarda Gece Görüşü Özelliği Gelmektedir

Yakın zaman da artık telefonda gece görüşü özelliğinin de gelmesi beklenmektedir. Çekim kalitesi şuan için sınır tanımaya bir biçimde ilerlemeye devam edilirken yakın zaman gece görüşü özelliğinin de markalar arasında kalite yarışına girmesi muhtemel görülmektedir.

Termal görüntüleme cihazları, kurtarma takımlarına ve polislere büyük kolaylıklar sağlayabiliyor. Ancak bu konuda en iyi cihazlar, ağır ve pahalı olan kriyojenik soğutmaya ihtiyaç duyuyor. Ancak yeni araştırmalara göre grafen, bu sorunu da çözebilir.

Çelikten yüz kat daha sağlam olan grafen, Massachusetts Institute of Technology (MIT) araştırmacılarına göre kızılötesi sensörlerini telefonlara ilave etmeye izin verebilir. Araştırmanın başındaki isimlerden Tomas Palacios'a göre MIT'in ürettiği sensörler, 'her cep telefonu ve laptop'a entegre edilebilecek kadar' küçükler.

Grafen, kızılötesi algılama yetenekleri en iyi olan maddelerden bir tanesi. Bunu bilen araştırmacılar, maddeyi kullanarak mikroskobik bir sensör geliştirdiler. Dahası grafen, sinyalleri taşımak üzere ve yongayı hava boşluğunda tutmak üzere kullanıldı. Böylece diğer cihazlarda ihtiyaç duyulan harici soğutmaya gerek kalmadı.

Yukarıda gördüğünüz gibi sensör, insan elinin şeklini algılayabildi. İlk deneme için gelecek vadeden bu sonuçlar, zaman içinde daha da geliştirilecek, böylece sensör günlük kullandığımız cihazlarda yer alabilecek. Örneğin otomobilin ön camına eklenen bir sensör sayesinde sürücünün görüşü engellenmeden gece görüşü sağlanabilecek.

Grafenle ilgili etkileyici vaatler duysak da, onu gerçek anlamda kullanacağımız ürünlerin ortaya çıkmasını hala bekliyoruz.


YORUMLAR

300 karakter kaldı

İlgili Konular