• USD 2,8303
  • EURO 3,1042
  • ALTIN 101,8270
  • PETR 50,2300
  • BONO 9,8800

Suudi Arabistan'da 3 İranlının İdam Edilmesi Tepki Aldı

Uyuşturucu kaçakçılığı suçuyla yakalanan kişiler Suudi Arabistan Yönetimi tarafından idam edildi.
09 Kasım 2015 Pazartesi 12:25

Suudi Arabistan'da 3 İranlının İdam Edilmesi Tepki Aldı

Uyuşturucu kaçakçılığıyla alakalı yakalan 3 kişinin Suudi Arabistan'da idam edilmesi medyada büyük yankı buldu. Özellikle idam edilenlerin İranlı olması İran'dan sert tepki gelmesine neden oldu. Suudi Arabistan İçişleri bakanlığınca yapılan açıklamada İranlı uyuşturucu kaçakçıları ülkenin doğusunda Damman kentinde idam edilmiş.

Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı, uyuşturucu kaçakçılığıyla suçlanan üç İranlının ülkenin doğusundaki Dammam kentinde idam edildiğini açıkladı. İdam edilenlerin 'deniz yoluyla ülkeye yüksek miktarda haşhaş kaçırma girişiminde bulunduğu' belirtildi.

El Alem'in haberine göre, idamların ardından İran Dışişleri Bakanlığı Suudi Arabistan maslahatgüzarını çağırdı ve olayı güçlü bir şekilde protesto etti.

Suudi diplomat Ahmad Al-Muwaled'e 1963 Konsolosluk İlişkileri Hakkında Viyana Sözleşmesi hatırlatıldı. Al-Muwaled ise İran'ın protestosunu kısa süre içinde Suudi yetkililere ileteceğini söyledi.

Uluslararası insan hakları örgütleri, Suudi Arabistan'da baş kesme yöntemiyle infaz edilen idamları ve yargı sürecini sıklıkla eleştiriyor. AFP'ye göre, bu yılın başından bu yana 145 kişi idam edildi. Bu rakam geçen yıl ise 87'ydi.

26 Ekim'de Suudi prens Abdülmuhsin bin Velid bin Abdülaziz, Beyrut Refik Hariri Uluslararası Havalimanı'nda 40 bavula gizlenen 2 ton sentetik uyuşturucu hapla (Captagon amfetamin) yakalanmış ve tutuklanmıştı.


YORUMLAR

300 karakter kaldı