• USD 2,8303
  • EURO 3,1042
  • ALTIN 101,8270
  • PETR 50,2300
  • BONO 9,8800

Sosyal Medya Araştırmalarda Kaynak Olarak Kullanılıyor

Sosyal medyada paylaşılan fotoğraflar ve yazılar birçok araştırmada materyal olarak kullanılıyor.
05 Kasım 2015 Perşembe 14:51

Sosyal Medya Araştırmalarda Kaynak Olarak Kullanılıyor

Sosyal paylaşım siteleri insanların güzel zaman geçirmelerini sağlamanın yanı sıra birçok araştırmada da kaynak olarak kullanılmaktadır. Sitelerden paylaşılan yazılardan fotoğraflara kadar birçok materyalin araştırmalarda kullanıldığı açıklandı. Sosyal medya şu anda vatandaşın nabzının en hızlı ve geniş kapsamlı takip edildiği alandır.

Çocuk ve gençlerde alkol kullanımı konusunda araştırma yaparken, gençlerin ve çocukların bu alışkanlıkları üzerine dürüst olmayabildiğini fark eden araştırmacılar artık sosyal medyadan faydalanmaya başladı.

ABD Rochester Üniversitesi'nden araştırmacılar, artık Instagram'a dönmüş durumda ve bunun geleneksel anketlerden daha ucuz ve daha hızlı veri sağlayabileceğini düşünüyorlar. Aynı zamanda farklı gruplar tarafından tercih edilen alkol marka ve türlerinin bile tespit edilebileceğini ifade ediyorlar.

Jiebo Luo ve ekibi alkol tüketimi için reşit olmayan gençlerin sosyal medya üzerinden alkol tüketim deneyimini paylaşmaya istekli olduklarını belirtiyor. Instagram odaklı araştırma küçük yaşta alkol kullanımının özellikle hafta sonları ve tatillerde, gün sonuna doğru yükselme eğiliminde olduğunu gösterdi.

Rochester Üniversitesi bilgisayar bilimleri profesörü Jiebo Luo: 'Instagram kullanıcıların yaş grubunu seçmek için bir yol sunmuyor, ancak biz bilgisayar destekli önsezi tekniklerini uygulayarak aradığımız profile uygun kullanıcı grubunu seçmeyi başardık' diyor. Ekip aynı zamanda Instagram'ın gençler arasında oldukça popüler olduğunu ve bunun da hedef kitle hakkında büyük miktarda veri sunduğunu ifade ediyor.


YORUMLAR

300 karakter kaldı

İlgili Konular