• USD 2,8303
  • EURO 3,1042
  • ALTIN 101,8270
  • PETR 50,2300
  • BONO 9,8800

Sony kendi işlemcisini üretecek haberini yalanladı

Sony cihazlarında yer alan sorunlardan biri olan aşırı ısınma konusu ile alakalı olarak haberlerde kendi işlemcisini üretecek bilgileri resmi açıklama ile yalanlanmış bulunmaktadır.
24 Kasım 2015 Salı 12:58

Sony kendi işlemcisini üretecek haberini yalanladı

Apple, Samsung ve Huawei gibi markalara kendi üretimleri sayesinde kullanıcılarının dikkatini çektiği için Sony'nin de ısınma sorunu ile alakalı bu tür çözüm üretmesi bekleniyordu fakat haberler yalanlanarak iddialardan vazgeçildi.

Xperia serisi akıllı telefonlarla dikkat çeken Sony'nin ısınma sorunuyla sıkça gündeme gelmesinden sonra firma hakkında bir iddia ortaya atılmıştı. Bu iddiaya göre Sony'nin tıpkı Apple, Samsung ve Huawei gibi kendi işlemcilerini tasarlayacağı söylenmişti. Bu sayede firmanın daha performanslı modellerle karşımıza çıkabileceği iddia edilmişti. Ancak bu iddiaya yalanlama geldi.

Sony CEO'su Kazuo Hirai, firmanın kendi işlemcilerini üretmeyi planladığını yalanladı. Bununla birlikte firmanın akıllı telefon sektöründen çekilmeyi düşündüğü iddiaları da yalanlandı. Yani Sony, alıştığımız şekilde yoluna devam edecek. Ancak bu durum ilerde değişebilir.

2015 yılının üçüncü çeyreğine kadar 2.33 milyar dolar gelir elde eden firma bu rakamın 172 milyon dolarını zarar etmişti. Yani firmada şu sıralar bir karlılık yok. Ancak Xperia Z5 ile işler değişebilir. Çünkü bu rakamlara Xperia Z5 dahil değil. Eğer firma Xperia Z5 ailesi ile kar etmeye başlarsa, kendi işlemcisini tasarlama noktasında tekrar gündeme gelebilir.

Firmanın kendi işlemcisini tasarlamayı reddetmesi Sony telefonların kötü olacağı anlamına gelmiyor. Çünkü bu bir tercih meselesi. Ancak ciddi anlamda yatırım gerektiren bir operasyon. Bir akıllı telefon üretmekle, akıllı telefon işlemcisini özelleştirmek arasında ciddi farklılık var.


YORUMLAR

300 karakter kaldı

İlgili Konular