• USD 2,8303
  • EURO 3,1042
  • ALTIN 101,8270
  • PETR 50,2300
  • BONO 9,8800

Soğuyan Havalar Romatizma Hastalarına Tehdit Olmaya Başladı

Romatizma hastası olanların soğuk havadan kaçmaları gerektiği belirtildi. Çoğunluk olarak birçok kişinin sorunu olan romatizma rahatsızlığı ile alakalı olarak araştırmalar sonucunda uyarı verilmiş bulunmaktadır.
19 Kasım 2015 Perşembe 23:35

Soğuyan Havalar Romatizma Hastalarına Tehdit Olmaya Başladı

Ülkemizde artık havaların soğuması ile romatizma olan kişilerin ağrılarının artmaması adına soğuktan kaçmaları ve bu tür havalarda olabildiğince evlerinde kalmaları gerektiği belirtilmiş bulunmaktadır. İşte tıp araştırmacıları tarafından yapılan açıklamalar şu şekilde olmaktadır.

Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi İç Hastalıkları ve Romatoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ali Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, romatizma hastalarına, kış günlerinde mümkün oldukça soğuktan kendilerini korumalarını ve gerek olmadıkça dışarı çıkmamalarını önerdi.

Halk arasında 'kireçlenme' olarak bilinen romatizmanın böbrek, karaciğer, kalp ve hatta beyni bile etkileyebilen birçok çeşidinin bulunduğunu anlatan Şahin, erken tanı ve tedavinin çok önemli olduğunu vurguladı.

Romatizma hastalıklarının tedavisinde en çok karşılaşılan sıkıntının yanlış bilgilendirme olduğunu aktaran Şahin, şöyle devam etti:

'Romatizmada kortizon grubu ilaçları çok sık kullanmaktayız. Bu ilaçların istenmeyen yan etkileri olduğu kadar, gerçekten hayat kurtarabilecek ciddi etkileri de vardır. Ancak birçok yanlış bilgilendirmeyle hastalarımız ilaçlarını kesmekte ve bundan sonra sıkıntılar ortaya çıkmaktadır. Özelikle 'birçok ilaç kanser' yapıyor, 'kanser tedavisinde kullanılıyor' diye yanlış bilgilendirme sonucu hastalar bu ilaçları kesmekte ve ileride sakatlıklara varan ciddi yan etkiler ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle hekimlere sorulmadan bu tip kararlar alınmamalıdır.'


YORUMLAR

300 karakter kaldı

İlgili Konular