• USD 2,8303
  • EURO 3,1042
  • ALTIN 101,8270
  • PETR 50,2300
  • BONO 9,8800

Saç Ektiren Erkeklerde Yaşanan Değişiklikler

Saç sorunu yaşanan kişilerin tedavi amaçlı saç ektirmesi sonrasında yaşanan durumlar arasında sigar bırakma ve spora başlama yer almaktadır.
21 Kasım 2015 Cumartesi 10:52

Saç Ektiren Erkeklerde Yaşanan Değişiklikler

Saç dökülmesi sonucunda kendine olan inancını kaybeden erkekler bunun sonucunda genel olarak sigaraya ve yemeğe kendilerini vermektedir. İşte buna bağlı olarak saç ektiren erkekler daha iyi bir yaşama başlamaktadırlar.

Saç dökülmesi erkeklerde ve kadınlarda çeşitli nedenlere sahiptir. Sağlıklı bir saç günde ortalama 50-100 tel arasında dökülür. Aşırı saç dökülmesi durumlarında ise bu sayı artar. Taraklarımızda, banyo ve lavabo giderlerinde fazla miktarda saç biriktiğini görmek, saçımızda tehlike çanları çalıyor anlamına gelir. Saç dökülmesinin pek çok nedeni vardır. Kadınlarda hormonal sorunlar, kansızlık, vitamin ve mineral eksikliği, gebelik-doğum, şok diyetlere bağlı protein eksikliği, alkol ve sigara tüketimi ve stres; bu nedenlerin başını çekiyor.

Erkek tipi saç dökülmesinin tıbbi adı Androgenetik Alopesidir. Genellikle, erkeklerde saç çizgisi geriye gider, ardından seyrelmeler başlar ve saçın üst bölgesi dökülür. Kadınlarda ise her bölgeden dökülme aynı anda meydana gelir. Erkek tipi saç dökülmesi 17 yaşına kadar indi. Sokakta gördüğümüz her 10 erkekten yedisi saç dökülmesi sorunu yaşıyor.

Saçsızlık kişide sosyal ve psikolojik olarak sorunlar yaratıyor. Saç ekiminden sonra bambaşka, yeni bir görüntüye kavuşan hastaların özgüvenleri daha da artıyor. Genellikle pek çok hastamız saç ektirdikten sonra sigarayı bırakıyor ve daha fit görünmek için spora başlıyor. Hem fiziksel olarak, hem de psikolojik olarak kendilerini daha iyi hissediyorlar, sosyal yaşamları daha da hareketleniyor.

Kadınların saçları daha sık ve daha dirençlidir. Saç kökleri 2 mm. daha derinde olduğu için erkeğinki kadar çabuk dökülmez.

Saç nemli iken yüzde 50 oranında esnektir ve bu esneklik saçınızın koparak dökülmesini ve kırılmasını engeller. Saç suyun altında ya da nemli iken nazikçe taranmalıdır.

Her saç teli 14 farklı element ihtiva edebilir. İçlerinden biri de altındır.

Saç maşası kullanmak, saçı yüksek ısıda kurutmak, sık kullanılan saç spreyi ve jöle gibi şekillendiriciler saçların dökülmesine neden olur.

Alkol içeren ve devamlı kullanılan şampuan, saç derisini kurutacağı gibi saçın yumuşak olmasını sağlayan yağ üretimini de azaltır.

Beş-yedi haftada bir kırılan uçları aldırmak kırıkları önler.

Saç köklerini zorlayan, telleri yıpratan sık kıllı fırçalar yerine geniş dişli taraklar kullanın.

Sağlıklı saçlar için lastik toka takmayın, kökten uca tarayın, saç fırçanızı temiz tutun, saçınızı ılık suda yıkayın.


YORUMLAR

300 karakter kaldı