• USD 2,8303
  • EURO 3,1042
  • ALTIN 101,8270
  • PETR 50,2300
  • BONO 9,8800

Rus Uçağını IŞİD Düşürmüş

ABD tarafından yapılan açıklamada Sina çölüne düşen uçağın sorumlusu kanlı terörö örgütü IŞİD'miş.
05 Kasım 2015 Perşembe 10:07

Rus Uçağını IŞİD Düşürmüş

Geçtiğimiz günlerde Sina yarım adasına düşen ve hiçbir yolcusunun sağ kurtulamadığı Rus havayollarına ait uçağın düşme sebebi uzun zamandır tartışılmaktaydı. Havayolları şirketinin pilot ve ya teknik arızanın olmadığını defalarca ifade etmesi üzerine dikkatler terör saldırısı olma ihtimaline çevrilmişken ABD'de olayın IŞİD tarafından yapıldığı açıklaması geldi.

CNN'in ABD istihbarat kaynaklarına dayandırarak verdiği habere göre, bir istihbarat yetkilisi 'Bagaj ya da uçağın başka bir kısmına yerleştirilmiş bombanın patladığına yönelik güçlü kanaat var' ifadesini kullandı.

İstihbarat kuruluşlarının resmi olarak henüz bir sonuca varmadığı vurgulanan haberde, bu kanaate kazanın meydana geldiği cumartesi gününden bu yana toplanan istihbarat raporları ile varıldığı kaydedildi.

'IŞİD UÇAĞA BOMBA YERLEŞTİRDİ'

ABD'nin uçağın düşmesi öncesinde spesifik bir tehdit tespit etmediğini vurgulayan kaynak, buna rağmen Sina Yarımadası'nda dikkat çekici bir faaliyet artışının belirlendiğini ifade etti.

Diğer bir istihbarat yetkilisi ise uçağa IŞİD'in bomba yerleştirdiğine ilişkin kanıya örgütün iç iletişiminin takibi neticesinde ulaşıldığını belirtti.

CAMERON KABİNEYİ TOPLUYOR

İngiltere Başbakanlığı, Kogalımavia'ya ait yolcu uçağının Mısır'da düşmesinin, bombadan kaynaklandığına dair endişe duyulduğunu bildirdi.

Bu çerçevede önlem olarak Mısır'ın Şarm El Şeyh şehrinden İngiltere'ye gelen uçakların askıya alındığını bildiren Başbakanlık, İngiliz havacılık uzmanlarının Şarm El Şeyh'e seyahat etmekte olduklarını ve güvenlik konusuyla ilgili gerekli düzenlemeleri yapacaklarını kaydetti.

İngiltere Başbakanı David Cameron da konuyla ilgili acil kabine toplantısına başkanlık edecek.

Şarm El Şeyh-St. Petersburg seferini gerçekleştiren Airbus A-321 tipi uçak geçen cumartesi günü havalandıktan kısa bir süre sonra 17'si çocuk, 217 yolcu ve 7 mürettebatıyla Mısır'ın Sina Yarımadası yakınlarında düşmüştü.


YORUMLAR

300 karakter kaldı