• USD 2,8303
  • EURO 3,1042
  • ALTIN 101,8270
  • PETR 50,2300
  • BONO 9,8800

Peşmergeler Sincar'ı Ele Geçirmek İçin Harekete Geçti

IŞİD için stratejik önemi bulunan Sincar bölgesini almak isteyen 20 bin peşmerge harekete geçti.
12 Kasım 2015 Perşembe 11:26

Peşmergeler Sincar'ı Ele Geçirmek İçin Harekete Geçti

Kuzey Irak'ta hareketli saatler başladı. Sincar kenti ve çevresini IŞİD güçlerinin elinden almak için Peşmerge güçleri harekete geçti. Alınan ilk bilgilere göre Peşmergeler 20 bin kişilik bir güçle bölgeye saldırı başlattı. IŞİD için oldukça önemli bu bölgenin kimin elinde kalacağı merakla beklenmektedir.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (KBY) Güvenlik Konseyi'nin, 'Sincar'a Özgürlük Operasyonu' adını verdiği operasyona 20 bin peşmergenin katıldığı belirtiliyor.

Peşmerge güçleri, Sincar Dağı ve eteklerindeki Sincar kentine üç koldan ilerliyor. IŞİD için önemli bir lojistik merkezi olan Sincar'ın alınmasından sonra bir güvenlik bölgesi oluşturulacağı belirtilen açıklamada, topçu ateşinin kent ve çevresindeki yerleşim yerlerinin gözetilerek sürdürüldüğü de vurgulandı.

Rudaw'ın haberine göre peşmergeler, önce top ve roketlerle örgüt hedeflerini hedef aldı, ardından da ağır silahlar eşliğinde karadan ilerlemeye başladı.

Irak'taki Kürt bölgesiyle Rojava'yı birbirine bağlayan uluslararası karayolu ve 47'nci Cadde'nin yanısıra Gabara ve Tılşor köylerinin IŞİD'den kurtarıldığı belirtiliyor.

Peşmerge Güçleri Zerevani Kuvvetleri (Özel Kuvvetler) Komutanı Tuğgeneral Aziz Veysi, 'Sayı olarak da büyük bir peşmerge gücü operasyona katılmış durumda. Bu açıdan hiçbir sorunumuz yok' dedi.

ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun savaş uçaklari, dün geceden beri bölgedeki IŞİD hedeflerini 29 kere bombaladı.

SOKAK ÇATIŞMALARI BAŞLADI

KDP Dışilişkiler Sorumlusu Hemin Hawrami, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ilçe merkezinde sokak çatışmalarının başladığını bildirdi. Hawrami, Peşmergenin çok hızlı ilerlediğini, Sincar'ın doğusundaki çoğu köyün ele geçirildiğini ifade etti. Ağır bombardıman karşısında direnemeyen IŞİD militanlarının araçlarını geride bırakarak kaçmaya başladığını belirten Hawrami, IŞİD'in moral olarak çöktüğünü söyledi. Hawrami, IŞİD için stratejik öneme sahip Sincar ile Suriye'nin Rakka kenti arasındaki yolun kontrolünün Peşmergenin eline geçtiğini' söyledi.

IKBY Genelkurmay Başkanı Cemal Eminki ise AA muhabirine yaptığı açıklamada, 'Peşmerge 10 kilometre ilerleme kaydetti. Allah izin verirse en kısa sürede Şengal'in kurtarılması müjdesini halkımıza vereceğiz. Şu an Şengal'in doğusundaki ana caddeye yaklaştık. Bombardıman ve ilerleyiş aralıksız devam ediyor' dedi. Eminki, PKK militanlarının operasyona katıldığı yönündeki iddiaları ise reddederek, 'Mesut Barzani'nin komutasındaki operasyonda Peşmerge ve koalisyon güçleri dışında hiçbir silahlı grupla koordinasyon kurulmamıştır' ifadesini kullandı.

Musul'un merkezinin 120 kilometre batısında bulunan Sincar ilçesi 3 Ağustos 2014'te DAEŞ'in eline geçmiş, bunun üzerine bölgedeki binlerce Yezidi Kürt, evlerini terk ederek Sincar Dağı'na sığınmıştı. Daha sonra Peşmergenin açtığı güvenlik koridorundan dağda mahsur kalanlar kurtarılmıştı. Sincar Dağı, DAEŞ'ten kurtarılsa da ilçe merkezi hala IŞİD'in kontrolünde bulunuyor.

IŞİD, Peşmerge'ye karşı ağır silahlarla yürüttüğü saldırı sonrasında 4 Ağustos 2014 tarihinde Sincar kenti veni ele geçirmiş, Sincar Dağı'na kaçan yaklaşık 5 bin Yezidi erkeği de öldürmüş, yüzlerce kadını da esir almıştı.


YORUMLAR

300 karakter kaldı