• USD 2,8303
  • EURO 3,1042
  • ALTIN 101,8270
  • PETR 50,2300
  • BONO 9,8800

Merkel ile Davutoğlu Anıtkabir Ziyareti Sonrasında Köşke Geçti

Almanya lideri Merkel Türkiye ziyaretinde ilk olarak Anıtkabir'e gitti. Merkel'in sorduğu sorulara Davutoğlu cevap verdi ve şu muhabbetler geçti.
08 Şubat 2016 Pazartesi 15:01

Merkel ile Davutoğlu Anıtkabir Ziyareti Sonrasında Köşke Geçti

Merkel ve Davutoğlu gün içerisinde bir araya gelerek ilk olarak Mustafa Kemal Atatürk'ün na'şının yer aldığını Anıtkabir'i ziyaret ederek çelenk bıraktı ve daha sonrasında ikili köşke giderek buradan Ankara'yı izledi ve sohbet etti.

Merkel ilk olarak Anıtkabir'i ziyaret etti. Atatürk'ün mozolesine çiçek bırakan Merkel saygı duruşunda bulundu.

Anıtkabir'in ardından Çankaya Köşkü'ne geçen Almanya Şansölyesi Angela Merkel burada Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından resmi törenle karşılandı.

Törende, iki ülke ulusal marşlarının çalınmasının ardından Merkel, tören kıtasını Türkçe 'merhaba asker' diyerek selamladı.

Davutoğlu ve Merkel, resmi heyetlerini birbirlerine takdim etmelerinin ardından Köşk'e girişlerinde el sıkışarak gazetecilere poz verdi.

Daha sonra Köşk'ün balkonuna çıkan Davutoğlu ve Almanya Başbakanı Merkel kısa bir süre Ankara'yı izledi. Davutoğlu, Merkel'e Başkent'i anlatarak, Anıtkabir'i ve bazı binaları gösterdi. Merkel'in, Ankara'nın nüfusunu sorması üzerine Başbakan Davutoğlu, kentin yaklaşık 6 milyon nüfusa sahip olduğunu söyledi.

Merkel'in bugünkü Ankara ziyaretinde Türkiye-AB ilişkileri ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya yaşanan göç dalgası konularının ağırlıklı olarak ele alınması bekleniyor.


YORUMLAR

300 karakter kaldı

İlgili Konular