• USD 2,8303
  • EURO 3,1042
  • ALTIN 101,8270
  • PETR 50,2300
  • BONO 9,8800

Leyla Zana'nın Yemini Konusunda İtiraz

HDP milletvekili Leyla Zana maaşı yatacak ama söz hakkı olmayan bir milletvekili olacaktır.
20 Kasım 2015 Cuma 18:25

Leyla Zana'nın Yemini Konusunda İtiraz

Yeni hükümetin kurulması sonrasında milletvekilleri sırası ile kürsüde yeminlerini ettiler. Ancak HDP milletvekili olan Leyla Zana yemin sırasında anayasa da geçen metinden bir kelimeyi değiştirmesi nedeni ile Baykal tarafından yeminin kabul edilmediği belirtildi. Şuan için Zana'nın maaşı işlemeye başlansa da meclis de söz hakkı bulunmamaktadır.

Diyarbakır'da basın bürolarını ziyaret eden Hür Dava Partisi (Hüda-Par) İl Başkanı Şeyhmus Tanrıkulu, TBMM'deki yemin töreninde HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana'nın metni değiştirerek, 'Büyük Türk milleti' yerine 'Büyük Türkiye milleti' demesine destek verdi. Yemin metnine bir Kürt olarak kendisinin de karşı olduğunu ve metni her insanın kendi inancına göre okuması gerektiğini ileri süren Tanrıkulu, şunları söyledi:

'Bir yemin metni var. Acaba 550 milletvekilinden kaç tanesi bu yemine bağlıdır ve inanıyor? Türkiye'de yaşayan birden fazla halklar varsa, ben şahsen bir Kürt olarak niye Türk milleti adına yemin içeyim. Biz bunu kabul etmiyoruz zaten. Bir Müslüman olarak da, bir Kürt olarak da kabul etmiyoruz. Niçin? Biz Kürt'üz Bir Arap niye gidip Türkler adına yemin etsin. Veya Türklere bağlı olacağına, büyük Türk milleti desin, yemin etsin. Büyük Türkiye milleti demesi, en azından Türk milleti demesinden çok daha kapsayıcı ve en doğru olanıdır. Biz zaten yemin metninin kesin olarak değişmesini istiyoruz. İnsanlar kendi inanç değerleri neyse onun üzerine yemin etmelidir.'

Başkanlık tartışmalarına da değinen Hüda-Par İl Başkanı Şeyhmus Tanrıkulu, 'Eğer başkanlık sistemi bizim için, bölge halkı için, Kürtler için bir asırdan fazladır biz mağduriyetler yaşıyoruz bizim için faydalıysa ki zahiren öyle görünüyor, içeriğini tartışmak şartıyla, adil olması şartıyla tabii ki bizim için bölge için daha faydalı olacaktır' dedi.

Bölgede bazı ilçelerde 'öz yönetim' ilan edilmesini de eleştiren Tanrıkulu, 'Buna halkın karar vermesi gerekiyor. Buna bir siyasi parti karar veremez' diye konuştu


YORUMLAR

300 karakter kaldı