• USD 2,8303
  • EURO 3,1042
  • ALTIN 101,8270
  • PETR 50,2300
  • BONO 9,8800

Kilo Vermek İçin Tempolu Yürüme

Yüzme ve koşmadan daha etkili bir yöntem tempolu olarak yürümedir. Kilo Vermek İçin Tempolu Yürüme
05 Kasım 2015 Perşembe 15:03

Kilo Vermek İçin Tempolu Yürüme

İnsanların sağlık konusunda bildiği her bilgi bir gün yanlış çıkabiliyor. Sağlık alanında yapılan araştırmalar insanların en doğru bilgilere sahip olmasını hedeflemektedir. Buna bir örnek de zayıflamak için koşma ve yüzmeden daha etkili bir etkinliğin tempolu yürüme olduğudur. Yarım saat tempolu yürüme sağlık için çok yararlıdır.

London School of Economics'te 1999-2012 yılları arasında yaklaşık 50 bin kişiyle yapılan araştırmaya göre, yürüme sırasında nabzın hızlanması ve terlemek gerekiyor. BBC Türkçe'nin yayınladığı araştırmaya göre yürümek kadınlara daha yararlı. Dört hafta içinde yarım saat yürüyen kadınların bel kalınlığı 4.3 santimetre azaldı. Erkeklerde bu 3.3 cm oldu.

50 yaşın üstündeki kadınlar ve erkekler, genç hem cinslerine göre yürüyerek daha fazla kilo verdi. Uzmanlar, örneğin tenisteki gibi durup yeniden başlama olmaması nedeniyle kesintisiz yürümenin daha fazla kalori yakılmasını sağladığını belirtiyor.

Dört haftada bel kalınlığı 4.3 cm inceldi

Araştırmaya katılanlar bir anket doldurdu ve hemşireler tarafından vücut kitle endeksleri (VKİ) ölçüldü. Dört hafta boyunca yarım saat yürüyen erkeklerin vücut kitle endeksi bir birim düşerken kadınlarda bu 1.8 birim oldu.


YORUMLAR

300 karakter kaldı

İlgili Konular