• USD 2,8303
  • EURO 3,1042
  • ALTIN 101,8270
  • PETR 50,2300
  • BONO 9,8800

İstanbul Aydın Üniversitesi Şangay Üniversiyesiyle İş Birliği Yaptı

En iyi 500 üniversite arasında yer alan Şangay üniversitesiyle oldukça yararlı projeler yapılması bekleniyor.
06 Kasım 2015 Cuma 13:37

İstanbul Aydın Üniversitesi Şangay Üniversiyesiyle İş Birliği Yaptı

Üniversiteler ülkelerin gelişmesini etkileyen en önemli unsurlardır. Bu konuda her sene açıklanan en iyi 500 üniversite arasında yer almak için ülkemizdeki üniversiteler büyük çaba göstermektedir. Bu konuda İstanbul Aydın Üniversitesinden bir atılım geldi ve en iyi 500 üniversite arasında yer alan Şangay Üniversitesiyle iş birliği yapıldı.

İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın beraberindeki heyet ile 29 Ekim ve 1 Kasım tarihleri arasında Shangai Dünya Fuar ve Kongre Merkezi'nde Çin Eğitim Derneği tarafından düzenlenen, Eğitim Fuarı'na katıldı.

Yükseköğretim kurumlarını bir araya getirmek ve uluslararası etkileşimi arttırmak amacıyla düzenlenen fuarda Türkiye'den yalnızca İstanbul Aydın Üniversitesi yer aldı. Fuarda, dünyanın çeşitli ülkelerinden 600 okulun temsilcileri hazır bulunurken 60 bini aşkın kişi de fuarı ziyaret etti.

Fuarda, Çin Basın Mensuplarının sorularını yanıtlayan İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın, Türkiye'deki uluslararası öğrenci sayısını arttırarak Uzakdoğu ve Asya gibi ülkelerle sosyolojik, kültürel ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine katkıda bulunulması gerektiğini vurguladı.

'Hedef Uluslararası Öğrenci Potansiyelini Arttırmak'

Türkiye eğitim sisteminin özellikle Uzakdoğu, Asya gibi ülkelere daha iyi tanıtılması gerektiğini ve bu noktadaki eksiklikleri kapatmak için bölgedeki eğitim fuarlarına katılmanın önemli olduğunu söyleyen Dr. Aydın; artık eğitim sisteminin sadece yerel çerçevede değil, uluslararası bazda da kurgulanması gerektiğini belirterek, 'Dünyada 5 milyon civarında uluslararası öğrenci bulunuyor ve Çin bu pazardaki en büyük paya sahip' dedi.

'Dünyanın En İyi 500 Üniversitesi Arasında'

Çin ziyareti sırasında Şangay Üniversitesi yönetimi ile bir araya gelen Dr. Mustafa Aydın ve beraberindeki heyet bir çok başlıkta görüşmeler gerçekleştirdi. Bu çerçevede iki üniversite, ikili öğrenci ve akademisyen değişimleri ile Erasmus anlaşmalarının hayata geçirilmesini kararlaştırdı.

İstanbul Aydın Aydın Üniversitesi Türkçe Öğrenim Merkezi (TÖMER) ile de bir anlaşmaya imza atan Şangay Üniversitesi, bu anlaşma kapsamında kendi bünyesinde faaliyet gösteren Türkçe Öğrenim Merkezine karşılık, İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Çin Araştırma Merkezi açacak.


YORUMLAR

300 karakter kaldı

İlgili Konular