• USD 2,8303
  • EURO 3,1042
  • ALTIN 101,8270
  • PETR 50,2300
  • BONO 9,8800

İSPARK Durakların 15 Yıl Boyunca Yeni Sahibi

Belediye tarafından alınan karar sonucunda duraklar artık İSPARK işletmesine girmiş bulunmaktadır.
19 Kasım 2015 Perşembe 23:51

İSPARK Durakların 15 Yıl Boyunca Yeni Sahibi

İstanbul'un her yerinde karşı karşıya geldiğimiz İSPARK artık duraklarında yeni işletmecisi olmuş bulunmaktadır. Taksi, minibüs ve dolmuş durakları da belediye tarafından alınan karar sonucunda 15 yıl süreliğine kiralanmış bulunmaktadır. Bu yeni yapılanma ile amacın tasarruf olduğu belediye tarafından şu şekilde anlatılmış bulunmaktadır.

İBB Meclisi, kentteki taksi, minibüs ve dolmuş taşımacılığı ile duraklarının işletme yetkisinin 15 yıllığına belediye şirketlerinden İSPARK'a verilmesini onayladı. İSPARK, bu işletmecilikten elde edeceği brüt gelirin yüzde 5 artı KDV payını İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ödeyecek.

ZAMAN VE YAKIT TASARRUFU AMAÇLANIYOR

Söz konusu yetkinin İSPARK'a devredilmesine ilişkin Meclise sunulan proje ve raporda, 'Taksi, Taksi Dolmuş ve Minibüs işletmeciliğinin genel amacı, İstanbul trafiğinde araçların boş gezinmesinin önüne geçerek, zaman ve yakıt tasarrufu sağlamak, trafik oluşumuna engel olmak ve yolcuların güvenli bir şekilde seyahat etmesine imkan sağlamaktır. Dolayısıyla, Taksi, Taksi Dolmuş ve Minibüs işletmeciliğinde, kar amacı gütmeden kamu yararına hizmet sunulmaktadır'' ifadelerine yer verildi.

Proje kapsamında İSPARK, İstanbul'un Avrupa ve Anadolu yakasında kalkış ve son varış noktaları arasında ihtiyaçlara cevap veren 30 minibüs durağı inşa etti. Öte yandan, minibüslerde para yerine halk otobüslerindeki gibi tamamen İstanbulkart'ın geçtiği bir sistem oluşturuluyor. Bununla ilgili altyapı çalışmaları devam ediyor. İstanbulkart, bazı hatlarda pilot olarak denendi. Sistem hayata geçtiğinde para alma verme biteceği için olası kazaların önüne geçilecek ve gereksiz duraklamalar önleneceği için trafik akışı hızlanacak.

İSPARK, İstanbul genelinde toplam 50 adet bütün taksilere açık taksi durakları kurdu. İhtiyaç duyulan yerlerde UKOME kararıyla taksi durağı açılacak. Merkezi yerlerde bütün taksicilerin kullanacağı umuma açık taksi durakları yapılarak keyfi uygulamaların önüne geçilecek. İSPARK'ın çalışmasını sürdürdüğü Çağrı Merkezi (Call Center) ile ilgili İstanbul genelindeki 18 bin taksinin tek merkezden yönetileceği bir sistem kuruluyor. 1 yıldır 17 araçla Avrupa yakasında ve Anadolu yakasında hareketli olarak yapılan pilot uygulamaya 1 yıl içerisinde bütün araçlar dahil olacak.


YORUMLAR

300 karakter kaldı