• USD 2,8303
  • EURO 3,1042
  • ALTIN 101,8270
  • PETR 50,2300
  • BONO 9,8800

İlker Başbuğ Verdiği Emir İle Alakalı Açıklama Yaptı

Eski Genelkurmak başkanı yaptığı açıklamalar ile emri verdiğini kabul etti. Ordu karargahını düşünerek karar verdiğini şu sözlerle açıkladı.
19 Kasım 2015 Perşembe 16:24

İlker Başbuğ Verdiği Emir İle Alakalı Açıklama Yaptı

Ülkemizin eski Genelkurmay başkanı olan İlker Başbuğ uzun bir aradan sonra kendi ağızından resmi açıklamalarda bulundu. Verdiği emir ile alakalı yaşananları an ve an olarak açıklayan Başbuğ açıklaması ile emri kendinin verdiğini kabul etmiş bulunmaktadır.

Başbuğ 'Hedef 3. Ordu Komutanı'ydı. Buna müsaade edemezdim. Personel telaşla geldi. 'Osman Şanal tutanak tutmak istiyor, karargâha sokulmama emrini kimin verdiğini soruyor' dedi. Öfkelendim, benim ismimin yazılmasını istedim' dedi.

Dönemin Erzurum Özel Yetkili Savcısı Osman Şanal'ın Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz'le birlikte hareket ettiğini söyleyen Başbuğ, bugüne kadar susmasının nedenini Erzincan davasının sürmesiyle açıkladı. Başbuğ '8 Şubat 2010'da Genelkurmay Karargâhı ve Erzincan'da neler yaşandı' sorusunaysa şu yanıtı verdi:

Genelkurmay Karargâhı'nda makamımdayım. Personel, telaşla geldi. 'Mahkeme karar vermiş, şüpheli bir astsubay var, 3. Ordu Karargâhı'nda arama yapılacak. 'Savcıların karargâha sokulmaması' emrini verdim. Birkaç saat geçti. Personel geldi, yine telaşla, 'Osman Şanal, tutanak tutmak istiyor.

Ordu Karargâhı'na sokulmama emrinin kimin verdiğini soruyor.' Hem üzüldüm hem de çok öfkelendim. İsmimin yazılmasını istedim. Çünkü emri ben verdim. Nihai hedefin Ordu Komutanı olduğunu düşündüm. Öyle bir durumda (tutuklanması) TSK'yı komuta edemezdik. Bir ordu komutanına böyle bir şey yapılmasını kabul etmemiz asla mümkün değildi.'


YORUMLAR

300 karakter kaldı

İlgili Konular