• USD 2,8303
  • EURO 3,1042
  • ALTIN 101,8270
  • PETR 50,2300
  • BONO 9,8800

Grip Aşısı bu Sezon Erken Tükendi

3 virüse karşı etkili olan grip aşısı daha şimdiden depolarda tükendi. Grip Aşısı bu Sezon Erken Tükendi
05 Kasım 2015 Perşembe 15:07

Grip Aşısı bu Sezon Erken Tükendi

Kış hazırlıkları sağlık alanında da devam etmektedir. Artık ailelerin bilinçlendiği grip aşısı konusunda SGK'nın geri ödeme kapsamına alması, aşı kullanımının artmasını sağlamıştır. Ancak bu artış daha şimdiden ecza depolarında grip aşısının tükenmesine neden olmuştur. 3 virüse karşı etkili aşı şu anda birçok depoda tükenmiş durumdadır.

Başka bir firmanın ilk kez getirdiği ve 4 virüse karşı etkili aşısı bir diğer aşıda ise sorun yok. SGK'nın karşılamadığı bu yeni aşıyı yaptırmak isteyenlerin ise 26 TL ödemesi gerekiyor.

TALEP ECZACILARI DA ŞAŞIRTTI

Bir haftadan uzun zamandır depolarda aşıyı bulamadıklarını belirten eczacı Nihat Yaşar, 'Grip aşısı olmak isteyenlerin talepleri sürüyor. Daha bu sabah üç büyük dağıtıcı olan Hedef Alliance, Selçuk Ecza depolarıyla İstanbul Ecza Kooperatifi'ne aşıyı sordum, 'yok' dediler. Bu sezon 100'ün üzerinde aşı sattık. Geçen sezonlarda aralık ayı sonuna kadar, toplam 40-50'sini verebilir, elimizde kalanları imha etmek zorunda kalırdık. Bu sene talepteki artış ve aşıların erken tükenmesi bizi de şaşırttı' dedi. Yaşar kışın soğuk geçeceği haberleriyle, bir önceki sezon grip sezonunun ağır yaşanması ve buna bağlı ölümlerin bu sezon aşı taleplerinin artmasında etkili olduğunu söyledi.


YORUMLAR

300 karakter kaldı

İlgili Konular