• USD 2,8303
  • EURO 3,1042
  • ALTIN 101,8270
  • PETR 50,2300
  • BONO 9,8800

Gencebay'ın Yargıtay'a verdiği tepki köşe yazısı konusu yapıldı

Orhan Gencebay'ın telif hakkı konusu ile alakalı olarak yazılan köşe yazısı haberimizde yer almaktadır.
23 Kasım 2015 Pazartesi 21:57

Gencebay'ın Yargıtay'a verdiği tepki köşe yazısı konusu yapıldı

Orhan Gencebay'ın albümü ile alakalı olarak yaşadığı olaylar Milliyet gazetesine köşe yazarı olarak da taşınmış bulunmaktadır. Siyasi olaylar ile bir süre gündemde yer alan isim şuan da Yargıtay'ın kararı ile alakalı olarak yaşadığı sorun gündemde yer almaya başlamış bulunmaktadır. Gencebay'ın asıl olarak telif haklarına tepkisi büyük olmaktadır.

Pazar sabahı arkadaşlarla kahvaltı için gittiğim Beylerbeyi'ndeki Trabzon Kültür Derneği'nde müzik yapımcısı Polat Yağcı, Kral Grubu Genel Koordinatörü Mehmet Akbay (Gezegen), Sevim Emre ve Orhan Gencebay'la karşılaştım.

Cuma günü Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nin düzenlediği 'Müzik Eserleri Bağlamında Telif Haklarının Kollektif Yönetimi' konulu panelde müzik sektörünün içinde bulunduğu durumun masaya yatırıldığını anlatan Gencebay, şunları söyledi:

'Bu panelde bir kez daha müzik sektörünün komada olduğunu ve can çekiştiğini anlattım. Yargıtay mensupları da vardı panelde. Onların huzurunda, telif konusunda mahkemelerimizin verdiği birçok kararın AB Müktesebatı'na uymadığını söyledim. Maalesef bizde yargıçlar, 'Telif Hakkı'nın, aslında bir 'İnsan Hakkı' olduğunun bilincinde değil. Müzik sektörü, internetten korsan kullanım nedeniyle komadayken Yargıtay'ın verdiği bir karar, fişi çekip sektörü bitirecek türden.'

Müzik sektörüne darbe

Orhan Gencebay, bu sözlerin ardından cep telefonunu açıp, Yargıtay'ın umuma açık yerlerden telif toplamayla ilgili verdiği kararı gösterdi. Türkiye'de müzik sektörü yılda 20 milyon euro civarında telif topluyor.

Bu teliflerin çoğu radyo, televizyon ve 'Umuma Açık İşletme' olarak tanımlanan restoran, bar, market, otel gibi yerlerden geliyor. Yargıtay'ın, yerel mahkemede görülen bir dava üzerine verdiği karar, umuma açık yerlerden telif isteyen müziğin meslek birliklerini şoke etti. Çünkü Yargıtay, yerel mahkemenin, 'Umuma açık işletmelerde (lokanta, bar, market, otel lobisi vb), müzik eserinin kullanılması halinde, eser sahiplerine telif ödemesi gerektiği' şeklindeki kararını, şu gerekçeyle bozdu:

Radyo - TV, eser sahibi mi?

'…Umuma açık işletmelerde müzik eserinin radyodan veya TV'den yayınlanması halinde, bu yayın nedeniyle sadece radyo - TV yayıncısının yayın üzerindeki mali haklarının ihlal edilmesinden söz edilebilir. İznin onlardan alınması gerekir.'

Yargıtay kararının sektörün fişini çekecek türden olduğunu vurgulayan Orhan Gencebay, sözlerini şöyle sürdürdü:

'Maalesef radyo ve televizyonları eser sahibi gören bir zihniyetle karşı karşıyayız. Umuma açık mekanlar, şayet canlı müzik yapar veya müziği CD'den çalarsa müzik sektörüne telif ödeyecek. Müzik yayını radyo ve TV'dense telifi bu kuruluşlar alacak. Böyle bir şey olabilir mi? Bizler o eserleri üretmesek radyo ve TV'ler neyi çalacak? Müzik eseri için eser sahibi yerine, o yayını yapan kuruluşu muhatap saymak ne demek.? Yıllardır söylüyoruz, sanatçıyı yaşat ki sanat yaşasın, ama dinleyen kim?'


YORUMLAR

300 karakter kaldı