• USD 2,8303
  • EURO 3,1042
  • ALTIN 101,8270
  • PETR 50,2300
  • BONO 9,8800

Firmalat Tarafından Made in Turkey Uyarısı Yapıldı

Made in Turkey damgası taşıyan ürünlerde yaşanan sorunlar ekonomiyi zorlamaktadır.Ülkeler arasında yaşanan sorun birçok kişiyi krize sürüklemiş bulunmaktadır.
19 Aralık 2015 Cumartesi 14:56

Firmalat Tarafından Made in Turkey Uyarısı Yapıldı

Rusya ile Türkiye arasında yaşanan sorunlar birçok markayı ekonomik olarak etkilemeye başlamış bulunmaktadır. Rusya tarafından ülkeye Made in Turkey damgası taşıyan markaların girişinde sorunlar yaşanmaya başlanması nedeni ile bazı firmalar tarafından uyarı yapılmış ve etiketlerin kaldırılması uyarısı verilmiş bulunmaktadır.

Rus uçağının sınır ihlali yüzünden düşürülmesinin ardından iki ülke arasında başlayan gerginlik, sadece Türk ürünlerinde değil dev mağaza zincirlerinde de kendini gösterdi. Bilindiği gibi Türk hazırgiyim firmaları Rusya'da şubeleri bulunan dünyanın önde gelen zincir markalarına büyük miktarda üretim yapıyor. Türk mallarının yanı sıra etiketinde 'Made in Turkey' yazan bu ürünler de gümrükleri aşamıyor. Edinilen bilgiye göre söz konusu sıkıntı nedeniyle aralarında Zara, Mango, ve H gibi markaların da bulunduğu şirketler, Türk üreticilerini ziyaret ederek ya da yazı yazarak 'Made in Turkey yazısı kalksın' teklifi götürdü.

Dev markalar sıkıntının sadece Türkiye'den Rusya'daki depolara değil, Avrupa ülkelerindeki merkez depolardan yapılan gönderimleri de kapsadığını ilettiler. Rusya Made in Turkey etiketli ürünlere sorun çıkardığı için Türkiye'den gelen ürünler depolarda birikmeye başlarken, sevkıyat iptalleri de gelmeye başladı. Bu yüzden mevcut siparişlerini bile kaydırma yolunu izlemeye başladılar. Ayrıca orta vadede Rusya'ya yönelik siparişlerin tamamını başka ülkelerde yaptırma yolunu izleyeceklerinin mesajlarını verdiler.

Yaşananların getirdiği sipariş aksamaları nedeniyle markaların satın alma ekipleri Türkiye ziyaretlerini de iptal etmeye başladı. Bu nedenle Türk üreticiler ilişkileri canlı tutmak ve markaları ikna etmek adına ekstra seyahat ve pazarlama faaliyetleri planlamaya başladı. Bazı firmaların bu markalara yaptıkları işlerin cirolarının yüzde 70'e varan kısmını oluşturması nedeniyle ciddi tedirginlik yaşadığı gündeme getirildi. Tüm bu gelişmelerle ilgili Ekonomi Bakanlığı'na da bilgi verildiği ve söz konusu sürecin çözümü için gerekli adımların atılmasının istenildiği de öğrenildi.


YORUMLAR

300 karakter kaldı

İlgili Konular