• USD 2,8303
  • EURO 3,1042
  • ALTIN 101,8270
  • PETR 50,2300
  • BONO 9,8800

Evsizler Wifi Hizmetinde Yer Alıyor

Çek CUmhuriyeti yeni bir uygulama ile dünya gündemine oturdu. Teknoloji ne kadar değişse de insanlığın uzun süredir çözemediği bir sorun evsiz insanlardır.
05 Kasım 2015 Perşembe 14:55

Evsizler Wifi Hizmetinde Yer Alıyor

Bu konuda yapılan birçok çalışma belirli oranda sonuç vermiştir. Evsiz insanların hayatlarına yardım etmek için yapılan uygulamalar da çağın gereksinimlerine göre değişiklik göstermektedir. Çek Cumhuriyeti'nde artık evsizler wifi hizmeti vererek çalışıyor.

Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da bir yardım kuruluşu, sokaklarda yaşayanlara modem cihazı dağıtarak hem internet erişimi sağlıyor hem de evsizlerin ihtiyaçlarını gideriyor.

Çek medyasında yer alan haberlere göre Yaşam İçin Kablosuz Bağlantı (WİFİ4Life) adlı yardım kuruluşu, Prag sokaklarında yaşayan evsiz insanları 'kablosuz modem' olarak kullanma projesi başlattı.

Projeye göre, sokakta yaşayanlara internet bağlantı noktası olarak bir modem ve şarj cihazı veriliyor. İhtiyacı olanlar bu modem üzerinden internete bağlanabiliyor ve şarj cihazıyla telefonlarını şarj edebiliyor. İnternet ve şarj hizmeti veren evsizlere yaptıkları hizmet karşılığında yiyecek, giyecek, harçlık ve barınma imkanı veriliyor.

Projenin başkanı Lubos Bolecek, evsiz kişilerin sürekli sokaklarda yaşadığını ve hiçbir iş yapmadığını belirterek, 'İnternet sunmak onların yapabileceği işlerden bir tanesidir' dedi.

Bolecek, projenin hem evsiz insanları topluma entegre etmek için hem de internete veya şarja ihtiyacı olan turistler için çok faydalı olduğunu söyledi.

İnternetin ücretsiz sunulduğu ve bazı firmaların projeyi finanse etmek üzere iki aylığına sponsor olduğu belirtildi.

Projenin ilk uygulayıcısı Kamil Krtil, haftada 5 gün ve günde 8 saat metro istasyonunda hizmet verdiğini söyledi. Kritl, 'İnternet modemi, gazeteler veya dergiler kadar ağır değil. Üstelik internet için gazete ve dergilerde olduğu gibi başta para ödemeye gerek yok. Buda önemli bir avantaj bizim için' ifadelerini kullandı.


YORUMLAR

300 karakter kaldı