• USD 2,8303
  • EURO 3,1042
  • ALTIN 101,8270
  • PETR 50,2300
  • BONO 9,8800

Erdoğan ile Obama Arasında Türkiye Irak Görüşmesi

Türkiye ile Irak arasında yaşanan durum ile alakalı Obama ile Erdoğan görüşmesi gerçekleştirildi.
19 Aralık 2015 Cumartesi 16:20

Erdoğan ile Obama Arasında Türkiye Irak Görüşmesi

Obama ile Erdoğan arasında gerçekleşen görüşmede gündem konusu Irak'ta yer alan Türk askerleri olmaktadır. Obama, Türk askerlerinin geri çekilmesi gerektiği konusunda teklif sunduğu belirtilmektedir. Erdoğan ve Obama arasında geçen görüşmenin sonucunda neler olacak merak ile beklenmektedir. İki ülke arasında yaşanan sorunların kısa sürede çözümlenmesi beklenmektedir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Obama arasında gerçekleşen telefon görüşmesinde, Kuzey Irak'ta Türk askerlerinin son durumuna ilişkin Türkiye ve Irak arasındaki görüş ayrılıklarının giderilmesine yönelik çabaların koordinasyonunun ele alındığı bildirildi.

ABD Başkanı Obama'nın görüşmede, Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Türk güvenlik güçlerinin tanzimi dahil, Irak ile gerilimi düşürmek için ilave adımlar atılması talebinde bulunduğu belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Obama arasında gerçekleşen telefon görüşmesinde, Erdoğan'ın Türkiye'nin, Irak'ın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine saygı duyduğunu teyit ettiği, Türk güvenlik güçlerinin Irak'ta bulunma amacının DAEŞ'le mücadele olduğunu hatırlattığı bildirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Obama'nın, telefon görüşmesinde DAEŞ'e karşı baskıyı artırmak ve ılımlı muhalifleri destekleme konusunda ortak çalışmaların güçlendirilmesi, ayrıca Cenevre ve Viyana deklarasyonları doğrultusunda sorunun müzakerelerle çözüme kavuşturulmasını sağlayacak zemin oluşturmaya yönelik çabaların sürdürülmesi konularını da değerlendirdiği bildirildi.


YORUMLAR

300 karakter kaldı

İlgili Konular