• USD 2,8303
  • EURO 3,1042
  • ALTIN 101,8270
  • PETR 50,2300
  • BONO 9,8800

Ek Ders Ücretlerinde Ne Kadar Artış Olacak

Öğretmenlerin merakla beklediği konu da ek ders ücretlerinin ne kadar olacağıdır. Bu nedenle de ek ders ücretleri önemli bir konudur.
06 Kasım 2015 Cuma 15:33

Ek Ders Ücretlerinde Ne Kadar Artış Olacak

Öğretmenleri yakından ilgilendiren bir konu da ek ders ücretleridir. Ek ders ücretlerindeki en son artışın bu sefer de olup olmayacağı merak edilmektedir. Özellikle eğitimde son yıllarda yapılan dershanelerin kaldırılması gibi köklü yenilikler öğretmenlerin ders saatlerinin artmasına sebep olmuştur.

Ek ders ücretleri, 657'nin 176. maddesine göre ödenmektedir. Bu madde şu şekildedir:

'Madde 176 - Bu Kanunun 89 uncu maddesine göre kendilerine ders görevi verilenlere, ders saati başına gündüz öğretimi için 140, örgün ve yaygın eğitim kurumlarında yarıyıl ve yaz tatillerinde, cumartesi ve pazar günleri ile saat 18.00'den sonra başlayan öğretim faaliyetleri için 150 gösterge rakamının bu Kanuna göre belirlenen aylık katsayısı ile çarpımından oluşan miktar üzerinden ek ders ücreti ödenir.

Bu ücretler, özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü kurumlarda görevli öğretmen ve yöneticiler ile bu öğrencilere yönelik olarak açılan özel sınıf öğretmenlerine ve cezaevlerinde görevli öğretmenlere %25, Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi kapsamında görev alan yönetici ve öğretmenlere %100 fazlasıyla ödenir.

Bu madde kapsamında ücretle ders vermek üzere yükseköğretim kurumlarından görevlendirilen öğretim elemanlarına 2914 sayılı Kanun hükümlerine göre ek ders ücreti ödenir.

Konferans ücreti her yıl bütçe kanunlarında gösterilir.'


YORUMLAR

300 karakter kaldı

İlgili Konular