• USD 2,8303
  • EURO 3,1042
  • ALTIN 101,8270
  • PETR 50,2300
  • BONO 9,8800

Demirtaş savcılığı araştırma için suç duyurusnda bulundu

HDP genel başkanı Demirtaş kendisine suikast girişimi olduğu iddiası ile suç duyusunda bulundu.
23 Kasım 2015 Pazartesi 21:43

Demirtaş savcılığı araştırma için suç duyurusnda bulundu

HDP genel başkanı olan Demirtaş geçtiğimiz günlerde makam aracında yer alan düzgün hatlı bir çiziğin suikast amaçlı bir girişim olma ihtimalinin olduğunu belirterek savcılığı suç duyurusunda bulundu. Konu ile alakalı olarak detay araştırmanın yapması gerektiğini ve araştırmanın buna göre yapılmasının belirti.

Demirtaş'ın avukatı aracılığıyla başsavcılığa sunduğu suç duyurusu dilekçesinde, 22 Kasım 2015 ve 18.00 sularında Diyarbakır'ın Kayapınar ilçesinde kendisine eşlik eden koruma polislerince, tahsisinde bulunan 21 EL 114 plakalı zırhlı aracın makam koltuğunun bulunduğu sağ arka tarafta, kafa hizasında yuvarlak, düzgün hatlı bir iz fark edildiği, söz konusu olayda bir suikast teşebbüsü olup olmadığının araştırılması zorunluluğunun oluştuğu belirtildi.

Saldırıya ilişkin Diyarbakır Valiliğinden yapılan açıklamaya da yer verilen dilekçede, yapılan kriminal incelemenin ön sonucu dışında kamu birimleri tarafından herhangi bir açıklamanın henüz yapılmadığı aktarıldı.

Saldırıda Demirtaş'ın hayatının hedef alındığının öne sürüldüğü dilekçede şu ifadeler yer aldı:

'Valilik, Demirtaş'a yönelik bir saldırı olmadığı yönünde yüzeysel bir açıklama yapmıştır. Balistik inceleme dahi yapılmadan Diyarbakır emniyetinin ön kriminal raporu ile geçiştirilemeyecek kadar ciddi bir iddia ile karşı karşıya olunduğu gerçekliği üzerinden ciddi bir soruşturma yürütülmesi gerekir. Diyarbakır gibi her tarafa MOBESE kurulan ve herkesin attığı adımın sürekli izlendiği bir ilde yaşanan bu olayın en küçük ayrıntısına kadar araştırılması gerekmektedir. Demirtaş'a yönelik teşebbüs aşamasında kalan bir suikast olup olmadığı noktasında yapılacak soruşturma neticesinde tespit edilebilecek şüpheli tüm hususların netleşmesi ve etkin bir soruşturmanın savcılıkça yapılmasını istiyoruz.'

Dilekçenin delil kısmında ise MOBESE görüntüleri, olay yeri inceleme, koruma polis ve tanık beyanlarına yer verildi.


YORUMLAR

300 karakter kaldı