• USD 2,8303
  • EURO 3,1042
  • ALTIN 101,8270
  • PETR 50,2300
  • BONO 9,8800

Cumhurbaşkanı Erdoğan Dünya Liderleriyle Telekonferans Yaptı

Antalya G 20 toplantısı öncesi telekonferans ile nabız yoklaması yapıldı. Bunlardan biri de cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkel ve Ban ki Mun arasında yapıldı.
07 Kasım 2015 Cumartesi 11:48

Cumhurbaşkanı Erdoğan Dünya Liderleriyle Telekonferans Yaptı

Teknolojinin gelişmesi uluslararası liderlerin toplantı yapma alışkanlıklarını da değiştirmiştir. İnternet üzerinden haberleşmenin bir çok alanda kullanılması siyasi liderlerin de dikkatini çekti. Artık ülke liderleri başka ülkelerin liderleriyle internet üzerinden telekonferans yaparak toplnatılarda bulunuyorlar.

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, Almanya Başbakanı Merkel ve BM Genel Sekreteri Ban ki Mun ile iklim değişikliğini konuşan Erdoğan, '30 Kasım'daki Paris Konferansı'ndan önce düzenlenecek olan G-20 Antalya Zirvesi'nden Paris'e güçlü ve yapıcı bir mesaj gönderilmesi hususunda mutabıkız' dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'Paris Konferansı'nın hemen öncesinde düzenlenecek G-20 Antalya Zirvesi'nden büyük beklentiler olduğunu biliyoruz. G-20 ülkeleri olarak, Antalya'dan Paris'e güçlü ve yapıcı bir mesaj gönderilmesi hususunda mutabıkız' dedi.

Türkiye üzerine düşeni yapıyor

BM Genel Sekreteri Ban ki Mun'un iklim değişikliği konusunda bazı dünya liderleri arasında düzenlediği telekonferansa katılan Erdoğan, insanlığın yaşadığı önemli sorunlardan biri olan iklim değişikliği konusunda, Türkiye'nin üzerine düşenleri yapmanın çabası içinde olduğunu söyledi. Bu çerçevede, 2020 sonrasıyla ilgili kapsayıcı bir sistem oluşturulmasına yönelik çalışmaları önemli gördüklerini belirten Erdoğan, bunun için öncelikle, BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi kapsamında yürütülen müzakere sürecinin başarıyla sonuçlandırılması gerektiğinin altını çizdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Paris'te gerekli anlaşmaya varılması için, ilgili devletler olarak herkesin üzerine düşeni yapması ve görüşmelerde yapıcı bir rol oynaması gerektiğini anlattı.

100 milyar dolarlık fon...

Gelecek hafta sonu G-20 Antalya Zirvesi'nin düzenleneceğini anımsatan Erdoğan, şöyle devam etti: 'Paris Konferansı'nın hemen öncesinde düzenlenecek G-20 Antalya Zirvesi'nden büyük beklentiler olduğunu biliyoruz. G-20 ülkeleri olarak, Antalya'dan Paris'e güçlü ve yapıcı bir mesaj gönderilmesi hususunda mutabıkız. Bu çerçevede, Dönem Başkanı olarak G-20 ülkeleriyle birlikte çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bununla birlikte, G-20'nin BM İklim değişikliği Çerçeve Sözleşmesi altındaki müzakere sürecinin yerini alamayacağı ve almaması gerektiği hususunda görüş birliği bulunuyor. Antalya'da yapılacak samimi ve yapıcı fikir teatisinin, müzakere sürecinde zorluk arz eden hususların aşılması bakımından yol gösterici olabileceğini düşünüyoruz. İklim değişikliğine uyum çabaları için mali imkanlar genişletilmelidir. Bilhassa iklim değişikliğinden en fazla etkilenen ülkelerin ihtiyaçlarına cevap verilmelidir. Bu bağlamda, 2020 sonrası için gelişmiş ülkeler tarafından yıllık 100 milyar dolar tutarında fon oluşturulması yükümlülüğünün hayata geçirilmesi önemlidir.'

Bu arada, Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre Erdoğan, iklim değişikliği hakkında liderlerin görüş teatisinde bulundukları telekonferansa İstanbul'daki Mabeyn Köşkü'nden katıldı. BM Genel Sekreteri Ban'ın başkanlığında gerçekleştirilen telekonferansa Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanı sıra, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Peru Devlet Başkanı Ollanta Humala, Federal Almanya Şansölyesi Angela Merkel ve Malta Başbakanı Joseph Muscat'ın da katıldığı kaydedildi.

Telekonferansın, 30 Kasım 2015'te Paris'te gerçekleştirilecek BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 21. Taraflar Konferansı'nda sonuçlandırılması beklenen yeni iklim anlaşmasının müzakerelerine destek sağlama amacıyla yapıldığı öğrenildi.


YORUMLAR

300 karakter kaldı

İlgili Konular