• USD 2,8303
  • EURO 3,1042
  • ALTIN 101,8270
  • PETR 50,2300
  • BONO 9,8800

Çocuk Gelişminde Tekerlemelerinde Önemi Büyük Olmaktadır

Bu zaman da çocuk gelişimi konusu ciddi anlamda önem taşıyan bir konu olmaktadır. Ancak bu konuda tekerlemenin ilk sırada geldiğini bilmek imkansız olmaktadır.
22 Aralık 2015 Salı 23:51

Çocuk Gelişminde Tekerlemelerinde Önemi Büyük Olmaktadır

Tekerlemeler sayesinde çocuk gelişimine daha yatkın olmaktadır ve öğrenme yeteneğini geliştirmesine bağlı olarak da hafıza ile unutkanlık konusunda da gelişme sağlanmaktadır.

Çocuk gelişimi deyince akla gelen ilk çalışmanın tekerlemeler olduğunu biliyor muydunuz? Çocukların hafıza gelişimi için tekerlemelerin önemini uzmanlar açıkladı. Doç. Dr. Dilci, 'Tekerlemeler çocukta yeni öğrenme alanları oluşturarak beyni geliştirir, hafızayı güçlendirir ve unutkanlığı önler' dedi. Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi ve Pedagog Doç. Dr. Tuncay Dilci, teknolojik aletlerle çok fazla vakit geçiren çocuklarda aceleci ve sabırsız tavır geliştiğine dikkati çekti.

Bu durumun çocuğun kitap okuma alışkanlığı ve okuduğunu anlama yeteneğini olumsuz etkilediğine işaret eden Dilci, bu çocukların hemen kitabın veya paragrafın sonuna gelmek istediğini belirtti. Dilci, çocukların okuma hızını artırmak için birtakım teknikler uygulandığına değinerek, 'Bu noktada hızlı okuma teknikleri akla geliyor. Ancak hızlı okuma tekniğiyle okuma gerçekleştiren çocukta, dikkat eksikliği ve hiperaktiviteye doğru bir eğilim başlıyor. Yani çocuk her türlü konuda sabırsızlık gösterebiliyor' diye konuştu.


YORUMLAR

300 karakter kaldı

İlgili Konular