• USD 2,8303
  • EURO 3,1042
  • ALTIN 101,8270
  • PETR 50,2300
  • BONO 9,8800

C Vitamini Kanser Tedavisinde Büyük Öneme Sahip Olmaktadır

İnsan sağlığında yararlı olan C vitamini kansere karşıda vazgeçilmez bir yere sahip olmaktadır.
22 Aralık 2015 Salı 23:56

C Vitamini Kanser Tedavisinde Büyük Öneme Sahip Olmaktadır

Rahatsız olduğumuzda direk olarak akla gelen C vitamini olmaktadır. Sağlık konusunda C vitaminin hayatımızda yer olan önemi oldukça fazla olmaktadır. Öyle ki dozunun fazla olması halinde kansere karşı tedavisinde ki öneminin olduğu araştırmalar sonucunda ortaya çıkmış bulunmaktadır. Ancak bu tür bir tedavide direk olarak damardan C vitamini alınması gerektiği belirtilmiş bulunmaktadır.

Yapılan araştırmalar da da Vitamin C'nin belirli bir doza ulaştıktan sonra kanser hücrelerini öldürdüğü ve normal hücrelere ise zarar vermediğini ortaya çıkardığını söyleyen Medicana Hastaneler Grubu Onkoloji Koordinatörü Doç. Dr. Mutlu Demiray, kemoterapi ilaçlarıyla birlikte kullanılan vitamin C'nin yüksek dozda damardan uygulanması gerektiğinin de altını çiziyor.

Kış aylarında vücut direncini artırmak için C vitamini almaya özen gösteririz. Savunma sistemimizi güçlendiren C vitamini bizi sadece grip, nezle gibi hastalıklardan korumuyor. Amerika, Avrupa, Japonya başta olmak üzere tüm Uzakdoğu'da kanser tedavisinde de C vitamini yaygın olarak kullanılıyor.

Bu ay tıp camiasının en önemli dergilerinden biri olan Scince dergisinde de vitamin C'nin kanser üzerine etkilerini araştıran önemli bir makale yayınlandı. Ardından ise Nature dergisinde ise 'Vitamin C tedavisi en zor olan kolon kanseri hücrelerini normal hücrelere zarar vermeden öldürüyor' başlıklı bir haber yayınlandı.

Vitamin C'nin kanserle ilişkisinin Dr.Hugh Riordan ve Dr.Cameron tarafından ortaya konduğunu söyleyen Doç. Dr. Mutlu Demiray ' İlk hipotezde vitamin C'nin bağ dokusunu güçlendirerek kanser hücrelerinin etrafında güçlü ve aşılması zor bir duvar öreceği aynı zamanda da bağışıklık sistemini güçlendirerek kanseri yenebileceği düşünülmüş. Ancak laboratuvar çalışmalarında Vitamin C nin belirli bir doza ulaştıktan sonra kanser hücrelerini öldürdüğü ancak normal hücrelere zarar vermediği görülmüş' diye konuşuyor. Sadece şekerle beslenebilen ve şekeri yaklaşık 200 kat fazla kullanan kanser hücrelerinin şekerle vitamin C'yi ayırt edemediğini söyleyen Demiray, damardan yüksek dozda vitamin C uygulandığında kanser hücrelerinin vitamin C'ye saldırdıklarını ve içine aldıklarını belirtiyor. Vitamin C'nin kanser hücreleri içinde bir Truva atı olduğuna değinen Demiray, bu şekilde vitamin C'nin direkt kanser hücrelerinin ölümüne neden olduğunu da sözlerine ekliyor.


YORUMLAR

300 karakter kaldı