• USD 2,8303
  • EURO 3,1042
  • ALTIN 101,8270
  • PETR 50,2300
  • BONO 9,8800

Baş Ağrısını Parmakları Sıkarak Geçirme

Sağlık açısından birçok pratik bilgi insanların hayatını kolaylaştırmaktadır. Baş Ağrısını Parmakları Sıkarak Geçirme
05 Kasım 2015 Perşembe 15:21

Baş Ağrısını Parmakları Sıkarak Geçirme

Sağlık açısından birçok pratik bilgi verilmektedir. Ancak insanların en çok ihtiyaç duydukları konu baş ağrısını geçirmek için verilecek tavsiyelerdir. Geçici olarak anlık gelen baş ağrılarında uzmanlar tarafından yapılması gereken en basit yöntem parmakları avcumuzun arasında 20 saniye süresince sıkıp bırakmaktır.

Başınıza ağrı mı saplandı, kaslarınızda gerilme mi mevcut, sinirleriniz mi bozuldu, sindirim sıkıntısı mı çekiyorsunuz, yorgun mu hissediyorsunuz? Hemen doğru parmağınızı 20 saniye boyunca sıkın! Peki hangi parmağınızı sıkıcağınızı bilmiyor musunuz?

Refleksoloji vücuttaki belirli bölgele baskı uygulayarak anlık gelişen rahatsızlıkları önleme yöntemidir diyebiliriz. Tıbbi durumlarda etkili bir tedavi olmamakla beraber, iş stresi, anlık mutsuzluklar, olağan yorgunluklara karşı sizi rahatlatabilecek bazı pratik çözümler sunar

PARMAK SIKILDIĞINDA SORUNLARA ÇÖZÜM OLABİLİYOR

Barbara Kunz ve Kevin Kunz adlı refleksolojistler geçtiğimiz günlerde kendi sitelerinde yayınladıkları bir makale ile gündelik sıkıntılara sadece elinizi ve parmaklarınızı kullanarak getirebileceğiniz çözümler yayınladılar. Makalede geçen yöntemler kısa sürede sosyal medyada yayıldı ve büyük alaka gördü. Hangi parmağını tuttuğunu söyleyen iletiler ve karşılığında 'Hayırdır neye üzüldün?' gibi cevaplar gelmesiyle beraber bu dalga Türkiye'ye yayılmadan evvel sizi bir bilgilendirelim istedik. Araştırmacılara göre her bir parmak ve elin farklı bölgeleri, farklı sıkıntılarımıza deva olacak şekilde tutulup, sıkılıp, ovulduğunda, farklı sıkıntılarımıza çözüm olabiliyor. Nedir peki onlar? İşte size alternatif tedavinin en pratik hali;

1. Bunalmak ve kafa ağrıları

Yoğun tempo sebebiyle bunalan ve başı ağrıyan pek çok vatandaşımız olduğunu biliyoruz. Kafanıza bez bağlamak, 'Kardeş şu şakaklarımı biraz ovsana', 'Mehmet şuradan iki tütsü yak' demek istemiyorsanız kafa parmağınızı 3 ila 5 dakika sıkabilirsiniz. Sıkayım derken kan dolaşımınızı etkileyecek kadar katı değil fakat baskıyı hissedebileceğiniz kadar sıksanız kafi. Baş parmağınız vücudunuzdaki tüm denge merkezleriyle bağlantılı olarak çalışır.

2. Hüsran duygusu ve adale ağrıları

Vücudunuzdaki kas sistemleriyle ve böbreklerinizle bağlantılı çalışan işaret parmağınızı belirli aralıklarla sıkarak adale ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. İlginç bir diğer nokta da Minnesota Üniversitesi'nin çalışmalarına göre işaret parmağı masajı yapılan kişilerin böbrek rahatsızlığı çekenlerin iyileşme sürecini hızlandırdığı görülmüş. Beyninizdeki korku merkezine açılan kapı olarak görülen işaret parmağınız aynı zamanda fena olaylardan sonra sizi hüsran duygusundan kurtaracaktır. Misal takımınız gol mü yedi? Şampiyonluğu mu kaybetti? Üzülmeyin, işaret parmağınızı sıkın biraz.

3. Yorgunluk ve sinir

Orta parmağınızı öncelikle sinirlerinizi yatıştırmak ve ve yorgunluğunuzu bastırmak için sıkabilirsiniz. Aynı zamanda karaciğer sorunlarında tedaviye destek amaçlı kullanılan orta parmak masajı, öfkelendiğiniz anlarda sizi sakinleştirebilir. Trafikte sıkışıp kaldınız mı? Orta parmağınızı sağa sola gösterip hakaret amaçlı kullanacağınıza, avcunuza alıp biraz sıkın belki sizi yatıştırabilir.

4. Olumsuzluk ve sindirim sorunları

Eğer kendiniz hakkında menfi düşünceleriniz varsa derhal yüzük parmağınızı sıkarak meditasyon konumuna geçin. Sizi daha mesut yapacak ve sindirim sisteminizi düzenleyecektir. Düzenli soluk almaya çalışarak bu alternatif tedaviyi hızlandırabilirsiniz. Ağır bir yemekten sonra denemeye kıymet fakat tuvalete yakın bir yerlerde olmaya çaba gösterin...

5. Stres

Hepimiz bir şekilde stres denen illeti yaşıyoruz. Bu gibi durumlarda kimimizin saçı dökülüyor, kimimiz sivilce çıkartıyor, kimimizin ise bağırsakları bozuluyor. Hiç bunlara gerek yok. Mesainin bitimine 1 saat kala önünüze yığınla iş mi koyuldu? Bir kenara geçim serçe parmağınızı sıkın, ovalayın her şey daha basit olabilir...

Bonus: Mide bulantısı ve gerginlik

Genelde yığılıp kalan insanların başına bez koyulur avuçlarının içi ovulur, illa bu sahneyi görmüşsünüzdür. Bu aslında çok başarılı bir alternatif tedavi yöntemi. Mideniz bulanıyorsa, bilhassa toplu taşıma araçlarında bu rahatsızlık görülebiliyor, derhal avcunuza baskı uygulayın ve ovun. Gerginliğe de birebir olduğu söyleniyor.

Bonus 2: Kan akışı ve enerjisizlik

Soğukta ne yaparsınız? Avuçlarınızı birbirine sürtüp ısı yaratmaya çalışırsınız değil mi? Aslında bu fiil aynı zamanda vücudunuzdaki kan akışını da hızlandırıyor ve bir pil görevi görererek vücudumuza enerji veriyor. Pek çok dövüş sanatında sporcular avuçlarını birbirine vurarak ya da sürterek bu enerjiyi almaya çalışırlar. Yorgun düştüğünüz de ve ısınmak istediğinizde bu yöntemi deneyebilirsiniz. Önümüz kış, karda kıyamette yollarda kalınca elleriniz cebinizde durmasın.


YORUMLAR

300 karakter kaldı