• USD 2,8303
  • EURO 3,1042
  • ALTIN 101,8270
  • PETR 50,2300
  • BONO 9,8800

Baharın Gelmesi ile Nezleye Karşı Korunma Yöntemleri

Polen alerşisine karşı korunma amaçlı birçok yol bulunmaktadır. Baharın gelmesi işe uçuşan polenlere karşı alerjiden korunmak amaçlı dikkat edilmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır
21 Nisan 2016 Perşembe 11:32

Baharın Gelmesi ile Nezleye Karşı Korunma Yöntemleri

Bunlardan biri polenlerin uçuşarak saçlarda birikmesi nedeni ile eve gelindiğinde duş almak önemli olurken ayrıca özellik ile sabah saatlerinde dışarıda polenler daha fazla uçuşmaktadır.

Bahar nezlesinin, atopik denilen çevresel alerjenlere karşı duyarlılığı olan kişileri etkilediğini belirten Prof. Özdoğan, alerjik bünyeye sahip olanlar için günlük yaşamı kolaylaştıracak bilgiler verdi.

Araraştırmalara göre, anne veya babası alerjik olan çocuklarda alerjiye rastlanma ihtimalinin yüzde 30, her iki ebeveyni alerjik olan çocuklarda ise bu oranın yüzde 60 olduğunu kaydeden Özdoğan, hastalığın belirtileri şöyle anlattı:

'Polenler alerjik kişilerde ani gelişen tekrarlayıcı hapşırıklar, burun akıntısı veya burun tıkanması, burun ve damakta kaşıntı, gözlerde yanma ve kaşıntı, geniz akıntısı gibi belirtiler gösterir. Ancak bazı kişilerde cilt döküntüleri kaşıntı, bazı kişilerde astım şeklinde de görülebilir.

Prof. Özdoğan'ın verdiği bilgiye göre, ailede alerjik yapısı olan birinci derece yakınlar dışında (genetik geçiş gösterir) polen mevsiminde doğmuş olmak, erkek cinsiyet, yaşamın ilk yıllarında sigara dumanına maruz kalmak gibi etkenler de alerjik nezle gelişiminde risk faktörleri.

'Bahar nezlesi olanların;

- Polenlerin en çok uçuştuğu kuru ve rüzgarlı bahar günlerinde çok fazla özellikle de polenlerin en fazla uçuştuğu 05.00- 10.00 saatleri arasında dış ortama çıkmamalarını,

-Saçlar, maruz kaldığınız tozu tutarlar, bu sebeple eve döner dönmez duş alınması ve saçların arındırılmasını,

- Açık havada yürüyüş, spor yapmamalarını,

- Evde oldukları sürede camları mümkün olduğu kadar kapalı tutmalarını,

- Arabada iken cam açmaktansa klimadan faydalanılmasını ve tabi araçlarındaki klimaların polen filtrelerini zamanında değiştirmelerini,

- Ev içerisinde bitki yetiştirmemelerini tavsiye ediyoruz.'


YORUMLAR

300 karakter kaldı