• USD 2,8303
  • EURO 3,1042
  • ALTIN 101,8270
  • PETR 50,2300
  • BONO 9,8800

Amerika YPG'yi Gözden Çıkarmadı

Amerşka savunma bakanlığı yaptığı açıklama ile Kürtlere yaptığı silah yardımını kesmesinin yanlış yorumlanmaması gerektiğini ifade etti.
06 Kasım 2015 Cuma 12:29

Amerika YPG'yi Gözden Çıkarmadı

Amerika'nın Ortadoğu olaylarına tutumu hemen hemen her ülkeyi ilgilendirmektedir. Bu konuda ortaya atılan son iddialardan biri de Amerika'nın Suriye'nin kuzeyinde bulunan Kürt güçlere artık silah yardımı yapmamasıdır. Bu konuda açıklama yapan Amerika savunma bakanlığının bu tutumunun YPG'yi gözden çıkarması anlamına gelmediği açıklandı.

Amerika Savunma Bakanlığı'nın Suriye'nin kuzeyinde IŞİD'le mücadele eden Kürt güçlerine silah ve mühimmat yardımını kestiği açıklaması, Türkiye'de memnuniyetle karşılansa da, Amerika'nın Sesi'nin ulaştığı uzmanlar Washington'un YPG'yi gözden çıkarmasına olasılık vermiyor.

Bununla birlikte uzmanlar,­ Adalet ve Kalkınma Partisi'nin tek başına iktidarı garantilediği önümüzdeki dört yılda Amerika'yla IŞİD'le mücadelede işbirliğinin artacağına da dikkati çekiyor.

IŞİD'le mücadele koalisyonunun Bağdat'taki sözcüsü Amerikalı Albay Steve Warren, YPG'ye silah ve mühimmat yardımına son verdiklerini açıklamış, son havadan yapılan yardımın Suriye-Arap koalisyonuna gittiğini açıklamıştı.

YPG'nin bağlı olduğu PYD'yi, terör örgütü olarak gören Ankara, karardan memnuniyetini Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Tanju Bilgiç'in 'ABD'li yetkililerin açıklamalarını memnuniyetle not ettik. Bunun sahada nasıl uygulanacağını kararlılıkla yakından takip edeceğiz' sözleriyle teyit etti.

Amerika'nın, Suriye'de IŞİD'le mücadelenin 'kara gücü' işlevini yürüten YPG'ye bir süredir hava bombardımanıyla destek vermesi ve askeri işbirliği içinde olması Ankara'yı rahatsız ediyordu. Ankara, PKK'yla organik bağa sahip bir terör örgütü olarak nitelediği PYD'nin kendi sınırları boyunca Suriye'nin kuzeyinde yayılmasını ve güçlenmesini önlemeye çalışıyor. Türkiye'nin son aylarda PKK'ya yönelik operasyonlarını 'nefsi müdafaa' olarak niteleyen Amerika, müttefiki olarak gördüğü YPG'yi ise hedef almasına sıcak bakmadı.

Amerika'nın Sesi'nin ulaştığı uzmanlara göre Washington'un YPG'den kopması uzak bir olasılık. Bunun birinci nedeni YPG'nin Suriye'de etkin bir kara gücü olması ve alternatifi olmaması.


YORUMLAR

300 karakter kaldı