• USD 2,8303
  • EURO 3,1042
  • ALTIN 101,8270
  • PETR 50,2300
  • BONO 9,8800

Alzheimer Hastalığının Belirtisi Zamansız Gülme

Önemli Hastalıklardan biri olan Alzheimer hastalığının belirtileri arasına bir yenisi daha eklendi.
11 Kasım 2015 Çarşamba 12:45

Alzheimer Hastalığının Belirtisi Zamansız Gülme

Alzheimer hastalığı belirtileri arasına olur olmaz zamanlarda gülmek de eklemdi. Yapılan araştırmalarda giderek çarpıklaşan mizah anlayışının bu önemli hastalığın belirtisi olabileceği açıklandı. Mizah anlayışındaki bu çarpıklık durumuna karşılaşılan trajik olaylara da gülme yer almaktadır. Bu konunun bilincinde olarak çevrenizdekiler bir gözlem yapmanızda fayda vardır.

University College of London'da (UCL) yapılan araştırmada, beynin ön ve yan lobunda hücre kaybı ortaya çıkan 48 frontotemporal demans hastası incelendi. Hasta yakınlarına verilen ankette, hastaların farklı komedi türlerine karşı tepkilerinin ölçülmesi istendi. Hasta yakınlarının neredeyse tamamı, demans teşhisinden 9 yıl kadar önce mizah anlayışında bir değişiklik fark ettiklerini söyledi.

Sheffield'de yaşayan Lea Pearce çalışmaya katılmadı ancak araştırmadaki bulguları bizzat yaşadığını söyledi. Pearce annesindeki ilk değişiklikleri 55 yaşındayken fark ettiğini, ancak frontotemporal demans teşhisinin 4 yıl sonrasında konulduğunu anlattı. Pearce, 'Annem sevgi dolu bir kadındı, ama sonra giderek duygusuz bir hale geldi. Doğum günlerimizi unutuyor ve birinin kaza geçirdiğini, hastalandığını ve hatta işini kaybettiğini duyduğunda gülüyordu' dedi. İngiltere Alzheimer Araştırmaları Vakfı'ndan Dr. Simon Ridley ise kendisinin ya da yakınlarının davranışlarındaki değişiklikten kaygılananların doktora başvurmaları gerektiğini söyledi. Ridley, 'Bunamayı duyduğumuzda ilk aklımıza gelen hafıza kaybı oluyor ama bu çalışma günlük yaşam ve ilişkileri etkileyen sayısız farklı belirtiyi gözlemlemenin önemini ortaya koyuyor' dedi.


YORUMLAR

300 karakter kaldı