• USD 2,8303
  • EURO 3,1042
  • ALTIN 101,8270
  • PETR 50,2300
  • BONO 9,8800

AKP'nin Yeni Eğitim Planları

Seçim sonrası iktidar partinin eğitim konusunda ne gibi yenilikler yapacağı merakla beklenmektedir.
05 Kasım 2015 Perşembe 10:35

AKP'nin Yeni Eğitim Planları

Seçim sonrası iktidar olan partinin propaganda sürecindeki vaatleri konuşulmaya devam ediyor. AK partinin eğitim konusunda öne sürdüğü vaatlerin de en kısa zamanda yerine getirilmesi bekleniyor. Bunu yanı sıra iktidarın yeni dönemdeki yapacağı yenilikler de bilinçlendirilme amacı ile vatandaşla medya aracılığı ile paylaşıldı.

1 Kasım seçimlerinin ardından, gözler iktidar partisinin seçim vaatlerine çevrildi. Yeniliklerin yapılacağı söylenen alanlardan biri de eğitim. Bu alanda Ak Parti'nin önümüzdeki dönemde yapmayı planladığı yeniliklerden bazıları şöyle: Eğitim Kalite Endeksi hazırlanacak. KPSS'de bütün alanlardaki öğretmen adayları için alan sınavı yapılacak. Eğitim fakülteleri yeniden düzenlenecek, yükseköğretim reformu hayata geçirilecek. 'Öğretmen Akademisi' sistemi kurulacak.

Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AK Parti) 1 Kasım'da tek başına iktidar olmak için gerekli çoğunluğa ulaşmasıyla seçim beyannamesinde paylaşılan eğitim vaatleri tekrar gündeme geldi. Özellikle ilk ve ortaöğretimdeki 18 milyon öğrenciyi, yükseköğretimdeki 5.5 milyon genci ve ailelerini ilgilendiren, önümüzdeki dönemde gerçekleştirilmesi planlanan uygulamalar özetle şöyle:

-'Eğitimde Kalite Seferberliği' başlatılacak. 'Eğitim Kalite Endeksi' hazırlanacak. Bu endeks aracılığıyla sınıf, okul türü, ilçe, il ve bölgeler düzeyinde Türkiye'nin eğitim kalitesi haritası çıkarılacak.

-Öğretmen genel ve alan yeterliliklerini belirleyerek bu yeterliliklerle ilişkilendirilmiş Ulusal Öğretmen Strateji Belgesi hazırlanıp yürürlüğe konulacak.

-Öğretmenlerin bilgi ve becerilerini güncelleyebilmeleri amacıyla 'Öğretmen Akademisi' kurulacak.

-Eğitim fakülteleri, milli eğitim sistemindeki yeni yapılanmaya göre bölüm, anabilim dalı ile öğretmenlik genel ve alan yeterliliklerine göre yeniden yapılandırılacak.

-Eğitim fakültesi öğrenci veya mezunları için diğer fakültelerde çift anadal veya yandal yapma imkânı sağlanacak.

-Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda (KPSS) bütün alanlardaki öğretmen adayları için alan sınavı olacak.


YORUMLAR

300 karakter kaldı

İlgili Konular