• USD 2,8303
  • EURO 3,1042
  • ALTIN 101,8270
  • PETR 50,2300
  • BONO 9,8800

Akıllı İlaç Kullanımı Uygulaması Başlatıldı

Gereksiz ilaç kullanımı konusunda bilinçlendirmek amaçlı yeni uygulama başlatılmış bulunmaktadır.
19 Kasım 2015 Perşembe 23:31

Akıllı İlaç Kullanımı Uygulaması Başlatıldı

Ülkemiz de geçtiğimiz zamanlara göre ciddi anlamda fark gösteren ilerleme gerçekleşmeye devam etmektedir. Hastaların ilaç kullanımı konusunda hatalarını engellemek adına akıllı ilaç kullanımı uygulaması artık başlamış bulunmaktadır. Şuan için sadece Karabük'te başlamış bulunmaktadır ve pilot uygulama sonra kullanımının yayılması sağlanacağı belirtilmektedir.

Karabük'te, Akılcı İlaç Kullanımı Programı'nın uygulamasının başladığı bildirildi.

İl Sağlık Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de yanlış ve gereksiz ilaç kullanımının, halk sağlığını etkileyen ciddi bir sorun olduğu belirtildi.

Dünya Sağlık Örgütü'nün önerileri doğrultusunda, Akılcı İlaç Kullanımı Programı'nın bakanlık onayı sonrası uygulamaya konulduğu vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi.

'Bilinmelidir ki akılcı olmayan ilaç kullanımı hastaların tedaviye uyumunun azalmasına, ilaç etkileşimlerine, antibiyotiklere karşı direnç gelişmesine, hastalıkların tekrarlamasına ya da uzamasına, istenmeyen etki görülme sıklığının artmasına ve tedavi maliyetlerinin artmasına neden olmaktadır. Akılcı olmayan antibiyotik kullanımı sonucunda karşılaşılan en ciddi sorunlardan biri bakterilerin antibiyotiklere karşı direnç geliştirmesi ve antibiyotiklerin o bakterilere karşı etkisiz hale gelmesidir. Program dahilinde vatandaşlarımız uyarılacak ve öneriler sunulacaktır.'


YORUMLAR

300 karakter kaldı

İlgili Konular