• USD 2,8303
  • EURO 3,1042
  • ALTIN 101,8270
  • PETR 50,2300
  • BONO 9,8800

130 Bin Grip Aşısı Risk Altındaki Kişilere Yapılacak

Stoklarda erken tükenen grip aşısı için sağlık bakanlığından bir çalışma geldi.
06 Kasım 2015 Cuma 15:52

130 Bin Grip Aşısı Risk Altındaki Kişilere Yapılacak

Kışa girerken artık ssk kapsamında olan grip aşılarının tükendiğini haber yapmıştık. Hemen hemen tüm depolarda şimdiden tükenen grip aşısının çözümü için yetkililer harekete geçti. Sağlık bakanlığı risk gurubu içerisinde bulunan kişilere uygulanması için 130 bin doz grip aşısı satın alıp sağlık kuruluşlarına dağıttığını açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, eczane ve depolarda grip aşısı kalmadığı ve aşı bulmakta güçlük çekildiği iddialarının gerçeği yansıtmadığını, risk grubu içerisinde yer alan kişilere uygulanmak üzere 130 bin doz aşı satın alınarak sağlık kuruluşlarına dağıtıldığını bildirdi.

Sağlık Bakanlığı'ndan edinilen bilgiye göre, grip aşısı için talep edilen gerekli onay ve izinler zamanında verildi, ilgili prosedürleri tamamlanan aşıların ecza depolarına dağıtımına, firmalar tarafından 24 Ağustos'tan itibaren başlandı.

Bakanlık kaynaklarınca son yıllarda firmalar tarafından piyasaya yaklaşık 2.5 milyon grip aşısı arz edildiği ve bu miktarın vatandaşların talebini karşıladığı belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

'Bu yıl da arz edilen, depolanan ve ithalat izni alınan aşı miktarları değerlendirildiğinde yıllık talebi fazlasıyla karşılayacağı öngörülmektedir. Vatandaşlarımızın grip aşılarına erişiminde herhangi bir sorun yaşanmamakla birlikte bu konuda kurumumuza iletilen herhangi bir bildirim de bulunmamaktadır.'


YORUMLAR

300 karakter kaldı